D Vitamini Kullanımı, Genç Kızlarda Kas Gücünü Arttırıyor!

D vitamini eksikliği, kardiyovasküler hastalıklardan osteoporoza kadar birçok hastalık riskini arttırmakta ve tüm vücut sistemimizi etkilemektedir.

D Vitamini Kullanımı, Genç Kızlarda Kas Gücünü Arttırıyor!

Bunun haricinde "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”de yayınlanan ve İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, D vitamini eksikliği ile kas gücünün azalmasının birbiriyle bağlantılı olabileceği ortaya çıkmıştır.

Yapılan çalışmada ergenlik çağında ve şehir içerisinde yaşayan kızlardan alınan kan örnekleriyle, kızların vücudundaki D vitamini miktarı saptanmıştır. Kan testlerinin sonucunda kızlardan %75’inde D vitamini seviyesinin normalin altında olmasına karşın, bu vitaminin eksikliğine bağlı olarak gelişen herhangi bir fiziksel sıkıntı ya da semptom saptanmamıştır!

Daha sonra araştırmaya katılan kızlara "jumping mechanography” adlı, bir dizi egzersizden oluşan ve sıçrama hareketleri esnasında kas gücünü ölçen bir test uygulanmıştır. Test sonucunda, D vitamini eksikliği tespit edilmeyen kızların, %75’lik diğer grup ile kıyaslandığında test sonuçlarının daha iyi olduğu görülmüştür.

Yukarıdaki testlerden elde edilen verilere göre, ergen kızlarda, D vitamininin kas gücü üzerinde önemli bir etkisinin olduğu görülmüştür. Çalışmanın genç kızlar üzerinde yapılmasına rağmen, D vitamini eksikliğinin aynı şekilde genç erkeklerde de kas gücünün azalmasına sebep olabileceği düşünülmektedir.

Bazı insanlar güneş sayesinde yeterli D vitamini alabilmesine karşın, özellikle dışarıya çıkıp güneş ışınlarına maruz kalmayan kişilerde sıklıkla D vitamini eksikliği görülmektedir. Bazı kişiler ise dışarıya çıkmasına rağmen çok yüksek güneş koruyuculu kremler uygulamakta, güneşten korunmak amacıyla vücutlarının tümüne yakınını örtmekte, ya da güneşli olmayan iklimlerin hüküm sürdüğü ülkelerde yaşamaktadırlar. Bahsedilen nedenler sonucu da D vitamini eksiklikleri görülebilmektedir.

Eğer D vitamini açısından zengin besinlerle beslenmiyorsanız, beslenseniz bile güneşe çıkmıyorsanız, D vitamini içeren gıda takviyelerinden kullanmanız uygun olacaktır. Ya da somon, ton balığı, D vitamini açısından zenginleştirilmiş süt ürünleri ve tahılları tüketerek, aynı zamanda günde en az 10-15 dakika güneşlenerek de D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye