Diyabet Tedavisinde Çin Tıbbı ve Ayurveda

Uygulanacak tip I diyabetli hastada etkili olabilmesi için geleneksel Çin tedavisine hastalığın erken dönemlerinde başlamak gerekir.

Diyabet Tedavisinde Çin Tıbbı ve Ayurveda

Geleneksel Çin Tıbbı
Kaliforniya, Marina del Rey’de, Yo San Geleneksel Çin Tedavisi Üniversitesi Rektörü, Maoshing Ni, tip I ve tip II diyabeti akupunktur ve geven otu, yabani tatlı patates ve Çin yüksük otunun dahil olduğu bir bitki karışımıyla tedavi ediyor. Uygulanacak tip I diyabetli hastada etkili olabilmesi için geleneksel Çin tedavisine hastalığın erken dönemlerinde başlamak gerekir. Ancak Tip II diyabette, özellikle hastalık başlangıç ve orta aşamalarındaysa, çok etkilidir.

Dr. Ni’ye göre; geleneksel Çin tedavisi dolaşım problemlerini ve nöropati sürecini iyileştirir. Dr. Ni kendisine nöropatiden kaynaklanan ağrılı ve şişmiş bacaklarla gelen bir tip II diyabet hastasını anlatıyor. Birkaç tedavi seansından sonra, enfeksiyon, ağrı ve şişkinlik azalır ve nöropatiden kaynaklanan semptomlar artık kalmamıştır. Geleneksel Çin tedavisi tip II diyabet hastalarında endokrin sistemini dengeleyerek kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye de yardımcı olur.

William Cargile akupunkturla diyabet tedavisinde başarı sağladığını dile getiriyor. Dalak / pankreas noktası tedavisi, diyabetin otoimmün bileşenini azaltıcı etki göstermektedir. Akupunkturun yaygın olarak uzun süreli diyabet hastalarında bulunan nöropatiyi tersine çevirmede yardımcı olduğunu belirtiyor. Bir durumda, yıllardır yatağa bağımlı yaşayan ve ayaklarını hissetmeyen 90 yaşındaki bir hastanın tedavisinde akupunktur kullandı. Üçüncü seanstan sonra, hasta tekrar yürümeyi başardı ve sonunda egzersizini günde beş kilometreye kadar arttırdı. İnsülin gereksinimleri de %90 oranında düştü ve ayaklarını tekrar hissetmeye başladı.

Dr. Cargile, diyabeti tedavi etmede yumuşak lazer (veya soğuk lazer) akupunktur yöntemini de kullanır ve tip II şeker hastalarında otonom sinir sistemini uyarmak için kulak akupunkturu kullanmaktadır. Dr. Cargile tek başına akupunkturun diyabette yeterli olmadığını vurguluyor ve hastalarının eşzamanlı olarak beslenme ve tıbbi bakımdan yararlanması gerektiğinin devamlı altını çiziyor.

Ayurvedik Tedavi
Washington, Bellevue’deki Ayurvedik & Natüropatik Tıp Kliniği’nden Dr. Virender Sodhi tip I ve tip II diyabetin tedavisinde bir ayrım yapmıyor. Dikkat çektiği ilk şey; şeker ve basit karbonhidratları yasaklayan ve kompleks karbonhidratlara yer veren bir beslenme değişikliğidir. Protein sınırlı olmak kaydıyla kullanılabilir, ancak aşırı tüketim böbreklere zarar verir. Yağ da sınırlıdır; çünkü, yağ sindirimini zorlaştıran pankreatik enzimlerin yetmezliğine neden olur. Birçok diyabet hastasının otoantikorlara (kendi bedenlerine karşı olan antikorlar) sahip olması nedeniyle bir temizlik programı uygulanır. Dr. Sodhi, bitkisel bir masajla ve bitkisel buhar banyosuyla başlayan ve vücudun temizlenmesiyle devam eden panchakarma adı verilen bir Ayurvedik yöntemi kullanır. Bunu karaciğer, pankreas ve dalak için bitkisel arındırma izler. Daha sonra kolon terapisi gelir ve sindirim kanalı temizlenir.

Dr. Sodhi, ayrıca, diyabet hastalarına bazı bitkisel formülleri önermektedir. Doktora göre; "Daha fazla insülin üretmek için Hint bitkisi Gymnema sylveste pankreası uyarır ve bağırsaktan şeker emilimini de engeller. Kudret narı ve neem kan şekerini düşürür, pankreası uyarır ve karaciğer toniği gibi etki eder. Bir karaciğer toniğine ihtiyaç vardır; çünkü eğer karaciğer temizlenmezse diyabet hastaları safrataşı üretmeye meyillidir.”

Dr. Sodhi egzersizin, özellikle de tip II diyabet hastaları için, bir başka anahtar faktör olduğunu bildirir. Ayrıca, diyabet tedavisinin diğer biçimlerinde olduğu gibi krom ve ek besinlerin de gerekli olduğunu ekler. Dr. Sodhi’nin programı bir diyabet ilacı değildir, diyabet hastalarının sağlıklı kalması için tedavi uzun süre devam etmelidir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye