Doğum Koçları

Doğum koçları eğitimli doğum asistanlarıdır ve doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında, anne adaylarına ve eşlerine bilgi, fiziksel ve duygusal destek sağlarlar.

Doğum Koçları

Doğum koçları (doula), eğitimli doğum asistanlarıdır ve doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında, anne adaylarına ve eşlerine bilgi, fiziksel ve duygusal destek sağlarlar. New York’tan bir doğum koşu eğitmeni olan Heather Allen "modern anne takımı”na en son katılan üyeler olarak doğum koçlarını gösterir. Anne bakım sisteminde nesillerdir eksik kalan bir noktayı doldurduklarını belirtir. 

Doğum sürecinde kaliteli destek sunmasının yanında doğum koçu doğum öncesi ziyaretler yaparak ebeveynlerin doğum seçenekleri hakkında bilgili olmalarını sağlar. Ebeveynlerin doğum planlarını yazmalarına yardımcı olabilir ve doktorlarıyla ya da doğuma girecek diğer profesyonellerle diyaloğa girmelerinde yardımcı olabilir. Doğum sırasında doğum koçları masaj, vücut pozisyonu, nefes alma gibi konularda tıbbi olmayan destek ve sürekli duygusal destek verebilirler. Genellikle doğumdan sonraki ilk saatlerde annenin yanında kalırlar ve emzirmeyle ilgili veya post-partum depresyon gibi problemler varsa belirlemek için doğum sonrası ziyaretler yaparlar. Doğum koçları babanın da doğum öncesi, sırası ve sonrasında katılımlarını iyileştirebilirler. Çoğu baba doğum koçlarının varlığıyla rahatladığını ve bundan güven duyduğunu belirtir.

Araştırmalar doğum sırasında doğum koçunun yardımının hem anne hem de yeni doğan bebeğin sağlığı için faydalar taşıdığını göstermiştir. Bu faydalar arasında şunlar yer alır:
  • Daha kısa doğum sancısı evresi
  • Sezaryen, ağrı kesici ve forseps kullanımı ihtiyacında azalma
  • Annede ateş ve enfeksiyon yaşanma oranında düşüş
  • Sağlık komplikasyonu ve bebeğin hastaneye kaldırılma riskinde azalma
  • Vakum ekstraksiyon, anksiyete ve post-partum depresyon riskinde azalma
  • Başarılı emzirme ve daha olumlu bir doğum tecrübesi geçirme oranında artış
  • Annede doğum sonrası kanamalarda azalma

Doğum koçu, Lamaze metodundan daha iyi bulunmakta, ilk defa anne olanların daha güvende hissetmesini sağlamakta ve vajinal doğum ihtimalini artırmaktadır. Bu kanıtlanan faydalar sebebiyle artık bazı sigorta şirketleri doğum koçu masraflarını da karşılamaktadır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye