Partnerinizle Konuşurken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir ilişkide yaşanabilecek en zorlu tecrübelerden biri partnerinizin sizi dinlemediğini hissetmektir

Partnerinizle Konuşurken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir ilişkide yaşanabilecek en zorlu tecrübelerden biri partnerinizin sizi dinlemediğini hissetmektir. Eşiniz veya sevgiliniz sizi dinlemediği için size saygı gösterilmemiş gibi hissedebilirsiniz. Reddedilmişsiniz veya sevilmiyorsunuz gibi gelebilir. Halbuki çoğu seferde aslında partneriniz size zarar vermeyi veya sevilmiyor gibi hissettirmeyi istememiştir. Akıllarında olan bazı şeyler dikkatlerini dağıtmış olabilir. 

Bu gibi yanlış anlaşılmalar sonucunda problemlerin doğmasını engellemek için partnerinize daha iyi bir dinleyici olmayı öğretebilirsiniz. 

1- Doğru zamanı seçtiğinizden emin olun:
Bu konuda hata yapmamak tamamen sizin elinizdedir. Partneriniz başka bir şeyle meşgulken mi ondan sizi dinlemesini istediniz? Elbette sizle ilgilenmesini istersiniz ancak halihazırda başka bir şeye odaklanmışsa, %100 size konsantre olamayacaktır.

Partneriniz bir şeyle ilgilenmeye başlamadan önce onunla konuşmayı seçin. Veya konuşmayı yapmak için elindeki işi bitirmesini bekleyin. Diyaloğa başlamadan önce kendinize "şu an konuşmak için doğru bir zaman mı?” diye sorun.

2- Sadede gelin
Konuşmalara daha önceki seferlerde yaşadığınız hayal kırıklıklarından, partnerinizin yaptığı hatalardan oluşan uzun bir girişle başlamaya gerek yoktur. 5 dakika boyunca şikayet etmek veya karşınızdakini azarlamak yerine sakince ve sevecen bir sesle istediğiniz şeyin özüne gelin. Partneriniz de böylece daha iyi odaklanabilecektir. Ayrıca aklı kendini savunmakta veya haklı çıkarmakta olmayacaktır. "Hep böyle yapıyorsun”, "her seferinde böyle oluyor” gibi cümlelerle başlamak yerine neyi istediğinizle veya nasıl hissettiğinizle konuşmaya başlayın.

3- Önceden haberdar edin
İnsanlar genellikle ciddi konuların bir anda karşılarına getirilmesini sevmez. Evde sakin bir akşam geçirmeyi planlarken ağır mevzularla uğraşmak zorunda kalmak çok hoş bir durum değildir. Eğer aklınızda değerlendirilmesi gereken bir düşünce varsa önceden haber verin. Hafif bir dille o akşam mutlaka bütçenizle ilgili, ilişkinizle ilgili, planlarınızla ilgili konuşmak için bir süre ayırması gerektiğini belirten bir mesaj atabilirsiniz.

4- Örnek olun
Eğer partnerinizden ilgi bekliyorsanız, siz de ilgi göstermelisiniz. O yüzden eşiniz veya sevgiliniz sizinle önemli bir konu konuştuğunda, size çok önemli gelmese bile dikkatinizi ona verin. Böylece sizin sıranız geldiğinde nasıl davranması gerektiğiyle ilgili iyi bir örnek vermiş olursunuz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye