Doğum Öncesi Hazırlık Alternatifleri

Hipnozun doğumda kullanımı 1837 yılına kadar uzanır.

Doğum Öncesi Hazırlık Alternatifleri

Hipnoz
Hipnozun doğumda kullanımı 1837 yılına kadar uzanır. Doğum yapan kadınların doğum ağrısı yerine bir fikre odaklanmasının, anestezi benzeri etki yapacağı düşünülmekteydi. Bu ilk fikirler 1920’lerde Rusya’da ilerletilmiştir. Ruslar, hipnozun koşullu ve öğrenilmiş refleksleri değiştirdiğine inanmaktaydı dolayısıyla ağrılı olarak algılanan negatif bir refleksin yerine his olarak algılanan olumlu bir refleks konulabilirdi. 1960’lara gelene kadar Ruslar binlerce doğumda hipnozu kullanmıştı.

Bugün İngiltere’de kendi kendine hipnoz doğumda ağrıyı azaltmak için uygulanan bir yöntemdir. Dr. Gowri Motha’ya göre kendi kendine hipnoz tekniklerinin öğrenilmesi, alternatif terapilerle vücudun toksinlerden ve gereksiz gerilimlerden temizlenmesi stressiz ve ağrısız bir doğumu sağlayabilir. Kuzeydoğu Londra’daki kliniğinde kendi kendine hipnozu, refleksolojiyi, masajı, osteopatik tıbbı, yogayı ve diğer alternatif iyileşme metotlarını birleştiren bir doğum öncesi programı hazırlamıştır. Bu sayede kadınlar daha memnun edici bir doğum tecrübesi yaşayabilmektedir. Çoğu hastasının doğumlarını suda yaptırmaktadır ve çoğunun doğum sancıları 6 saatten az sürmektedir. 

Grantly Dick – Read Metodu
İngiliz bir doğum uzmanı olan Dr. Grantly Dick – Read, ağrının doğumun ayrılmaz bir parçası olmadığıyla ilgili bir teori geliştirdi. Süreç sırasında hiç ağrı yaşamayan bir hastasına doğum yaptırırken ağrının aslında kadınların toplum kaynaklı korku görüntülerinden kaynaklandığını düşündü. Bu görüntülerin rahimde, rahim ağzında, karında gerginlik yaratarak gerçek ağrıya dönüştüğü sonucuna vardı.

Grantly Dick – Read doğum öncesi metodu üç teknik kullanır. Önce kadınlara fizyolojileri ve çocuk doğumunun anatomisi öğretilir. Dersler doğumun ağrılı olması gerektiği fikrinden uzaklaşmaya yardımcı olacak şekilde düzenlenir. Hatta ağrı kelimesi hiç kullanılmaz çünkü bunun korku getirebileceği düşünülür ve doğumda hissedilenlerin ağrının başka bilinen bir formuyla kıyaslanamayacağı belirtilir. İkinci olarak annelere rahatlama, fiziksel form tutma ve nefes teknikleri öğretilir. Kasılmalar arasında rahatlamaları desteklenir. Son olarak metot anne ve doğuma katılan sağlık görevlisi arasındaki ilişkinin önemine dikkat çeker. Anne bu kişiye tamamen güven duyarak vücutta gerilim ve ağrı yaratan korkudan kaçınabilir. 

Psikoprofilaksi
Psikoprofilaksi 1940’larda Rusya’da geliştirilmiştir ve kökeni eski hipnoz tekniğidir. Doktorlar ağrının öğrenilmiş bir refleks olduğunu düşünüyordu ve kadınlar doğum sırasında ağrı çekmemek üzere eğitilebilirdi. Grantly Dick – Read metodundaki gibi anneler doğumun ağrılı olmak zorunda olmadığını gösteren anatomisini öğrenir. Ayrıca nefes teknikleri, rahatlama, itme metotları ve pozisyonlar öğretilir.

Lamaze
Lamaze Rus psikoprofilaksi yöntemini alıp değiştiren bir Fransız doğum uzmanı tarafından geliştirilmiştir. O da anatomi ve fizyolojiyi düşünmüş ancak ceninin büyümesi gibi detayları da eklemiştir.  Dr. Lamaze ayrıca bir kadına koşullu refleksler sayesinde ağrıyı ve korkuyu, neşeli bir beklentiyle değiştirmeyi, kasılmaları doğum ağrısı yerine his şekilde algılamayı öğretmeyi hedefler. Nefes tekniklerinin arasında doğumun ikinci evresinde itmeyi iyileştirecek özel metotlar bulunur. Lamaze doğum öncesi hazırlıklar arasında en popüler metotlardandır.

Bradley Metodu
Bu yöntem Grantly Dick – Read metodu ile Lamaze’ın en iyi kısımlarını alır ve kendinden kattıkları ile zenginleştirir. Bradley metodunun anahtar özelliği babayı ana doğum koçu olarak kullanmasıdır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye