Doğuma Hazırlanırken Kegel Egzersizleri

Bireyin zihni ve bünyesi, bazı uygulamalarla stresi, ağrıyı ve endişeyi azaltarak doğuma uygun hale getirilebilir.

Doğuma Hazırlanırken Kegel Egzersizleri

Bireyin zihni ve bünyesi, bazı uygulamalarla stresi, ağrıyı ve endişeyi azaltarak doğuma uygun hale getirilebilir. Bünyeyi güçlendirici egzersizler kolaydır, ancak çiftler arasındaki yakınlığı güçlendiren uygulamalar da aynı derecede önemlidir.

Kegel Uygulamaları: Vajinayı çevreleyen kaslar, pubokoksigeal (PC) kaslar olarak tanımlanır. Genellikle formdadırlar; ancak gebelikte ve doğumda ağırlığın çoğunu destekler ve gevşerler. PC kaslarını muhafaza edebilmek için doğum öncesi ve sonrası her gün Kegel egzersizlerini uygulamak önemlidir.  

PC kaslarınızı bulabilmek için tuvalete oturun ve bacaklarınızı yana ayırın. İdrara çıkmaya başlayınca bacaklarınızı hareket ettirmeden idrarınızı tutup tutamadığınızı görün. İdrarı tutmak için kullandığınız kaslar PC kaslarıdır.  
  • Yavaş kegel: PC kaslarını idrar akışını durduracakmış gibi sıkın. Üçe kadar sayarak gerili tutun ve bırakın. On defa tekrar edin.
  • Hızlı kegel: PC kaslarını olabildiğince beş defa hızlı sıkın ve bırakın. Bir süre dinlenin ve on defa tekrar edin.  
  • İçeri çek, dışarı it: Sanki vajinanın içine su çekecek gibi bütün pelvik tabanı yukarı kaldırın. Daha sonra bu hayali suyu dışarı atacakmış gibi pelvik tabanı dışarı itin. Bu egzersiz PC kasların yanında karın kaslarını da kullanır. 4-5 kere yapıp dinlenin. 10 kere tekrar edin. 

Normalde bu egzersizleri gebeliğin başlangıcında günde beş defa uygulayabilirsiniz. Birkaç ay sonra, kendinizde bir gelişim hissederseniz, her hafta daha fazla uygulama yapacak şekilde artırabilirsiniz. Bu egzersizler, her zaman her yerde yapılabilir: araba kullanırken, televizyon seyrederken, bulaşık yıkarken veya bir yerde beklerken. Egzersizler vajinal esnekliği arttırır ve mesane kontrolünü geliştirir. Cinsel his ve zevki arttıracağı için cinsel ilişki esnasında bile fayda sağlarlar.                                                                                         

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye