Doğumda Baba Adayları İçin İpuçları

Hamile eşinize doğumda destek olmak için bunlara dikkat edin

Doğumda Baba Adayları İçin İpuçları

Doğum sırasında esas yükü anne üstlense de babaların görevi de büyüktür. Fakat 9 aydır bu ana hazırlanıyor olmadıklarından çoğu erkek bebekleri dünyaya gelirken ne yapacağını bilemez. İşte baba adaylarının doğum sırasında üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri için bazı ipuçları:

Sakin Kalın
Doğum için verilen tarihler yaklaşıktır ve bu tarihi aşmak endişe verici bir durum değildir. Doktorunuzun durumdan haberdar olmasını sağlamanız yeterli olacaktır. Endişe, eşinizin doğuma girmesini sağlamaz fakat nazik teşvikleriniz, mizah, seks, akupunktur ve tempolu yürüyüş sağlayabilir.

Destek Verin
Doğum sırasında eşinize yanında olduğunu hissettirmeniz tıbbi müdahaleye gerek duyma ihtimalini azaltabilir ve bu destek ilk kasılmayla beraber başlar. Doğumun erken aşamasında dinlenmek, enerjiyi sonraki aşamalara saklamak için doğru bir tercihtir. Nazik olun, eşinizin sakin kalmasını sağlayın ve kasılmalar arasında ona su ikram edin.

Nefes Almaya Teşvik Edin
İlk kez anne olanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar, ikinci kere anne olanlarsa bildikleri şeylerden korkarlar. Annenin doğum anında yapabileceği en iyi şey nefesine odaklanmaktır. Eşi olarak onu nefes alıp vermeye teşvik edin.

Masaj Yapın
Kasılmaların 2-3 dakikada bir gelip 60 ila 90 saniye sürdüğü doğumun aktif evresinde, salınmak, çökmek veya yürümek gibi hareketler tavsiye edilir. Bazı kadınlar kollarına, sırtına ve bacaklarına yapılan sert bir masajla da rahatlayabilirler. 

Masaj konusunda özel tekniklere takılmayın ama saatlerce yapmanız gerekebileceğini aklınızda bulundurun. Fakat eşiniz dokunulmak istemiyorsa yanında kalın ve başka şekillerde teşvik edin.

Süreci Kabullenin
Doğum planınızdan bağımsız olarak, bazı durumlarda tıbbi müdahale şarttır ve bunu kabullenmek zor olabilir. Fakat zaman zaman müdahaleler sayesinde normal doğum mümkün olabilmektedir. Eşiniz ilaç almadan doğum yapmayı tercih etse bile duruma göre epidural anestezi kullanılması tavsiye edilebilir. 

Kişisel Algılamayın
Doğumun aktif evresi rahim boynu (serviks) tam olarak açılıp, kasılmalar çok sıklaştığında olur. Bu evredeki kadınlar çok çeşitli duygular yaşar ve gösterirler; çaresizlik, mutsuzluk, kafa karışıklığı, öfke gibi. Genellikle bu duyguları size yansıtırlar. Bunların sizinle alakası olmadığını bilin ve kişisel algılamayın. Gitmenizi söylese de yanında kalın. Sevgi dolu sözler kullanın ve çok yakında bebeğini kucağında tutacağını ve onunla beraber nefes alacağını hatırlatın.

Özgüvenini Güçlendirin
Eğer eşiniz kendinden ve bebeği doğurabileceğinden şüphe etmeye başlarsa doğumun ne kadar zor bir süreç olduğunu ve çok iyi iş çıkardığını hatırlatın. Eğer özgüvenini kaybettiğini fark ederseniz gözlerine bakın ve "bunu yapabilirsin ve yapıyorsun” deyin. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye