Duruş ve Sırt Ağrıları

Sırt ağrısının nedenlerini anlamak için omurganın anatomisini ve vücudun geri kalanıyla ilişkisini anlamak önemlidir.

Duruş ve Sırt Ağrıları

"Back Care Basics” kitabının yazarı Dr. Mary  Pullig Schatz’a göre sırt ağrısının nedenlerini anlamak için omurganın anatomisini ve vücudun geri kalanıyla ilişkisini anlamak önemlidir. "Omurga vücudun yaptığı her hareketi etkiler ve vücudun yaptığı her hareketten etkilenir. Ayakta durma şekliniz, oturma şekliniz, hareket etmeniz, nesneleri kaldırma ve taşıma şekliniz gibi tüm davranışlarınızın sırtınıza faydalı ya da zararlı olma ihtimali mevcuttur” der.

Kötü duruş (duruş bozukluğu) ve hareketin sebep olabileceği veya katkıda bulanabileceği bazı fiziksel faktörler mevcuttur. Bunların tümü omurganın düzgün işlevine engel olur ve kaçınılmaz bir şekilde sırt ağrısıyla sonuçlanır. Bunlar Dr. Schatz’a göre ayak, bilek, diz, kalça ve leğen kemiği hizası, bacaklarda, uyluklarda, kalçada, sırtta ve karındaki kas gücü, bira göbeği veya hamilelik gibi sebeplerle karnın şişmesi, kalçanın esnekliği, leğen kemiğinin pozisyonu, özellikle de önde, arkada, veya yanlarda olup olmadığı, boynun omuzlara göre pozisyonu, omuz eklemlerinde kolların hareket serbestliği, belde, sırtta ve boyunda omurganın şekli ve esnekliğidir.

Dr. Doug Lewis’e göre sırt ağrısına yol açan ve en sık görülen duruş bozukluklarından biri bacaklardaki eşitsizlik nedeniyle leğen kemiğindeki bir dönmedir. Bu anatomik olabilir (bacaklar gerçekten birbirinden farklı uzunlukta olabilirler) veya işlevsel olabilir (bacaklar, leğen kemiği döndürüldüğü için eşit uzunlukta değildir). Bu, yeterince baskın olduğunda omurganın lateral olarak veya bir yandan bir  yana eğilmesine (skolyoz) yol açabilir. Bacak kırığı geçirmiş biri otomatik olarak bacaklarında uzunluk farklılığı olduğunu varsayabilir. Ayrıca büyük bir olasılıkla çocukluk veya ergenlik döneminde, büyüme tamamen durmadan önce bacaklara alınmış herhangi bir hasar bacaklarda uzunluk farkına yol açabilir çünkü bacağın normal uzamasına müdahale eder.

Bacaklardaki, kalçalardaki, sırttaki ve karındaki kaslar bir yanda veya diğer yanda çok kasıldığında veya çok sıkılaştığında leğen kemiğinin benzer şekilde dönmesine neden olur ve böylece bacaklardaki uzunluk farkı ortaya çıkabilir. Dr. Lewis’e göre diğer duruş bozuklukları ve omurga hizasının bozulması da aşırı ağrıya ve fiziksel sorunlara yol açabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye