Sırt Ağrısında Kiropraktik

Kiropraktik sırt ağrısı ve boyun ağrısına karşı genellikle ilk yapılan tercihlerdendir.

Kiropraktik sırt ağrısı ve boyun ağrısına karşı genellikle ilk yapılan tercihlerdendir. Bu konularda etkililiğinin yanı sıra diğer tedavi teknikleri etkili olurken vücudun hizasını iyileştirir. Kiropraktörler boyunda ve sırttaki omurlar ve eklemlerin manipülasyonunda uzmanlaşırlar. Kiropraktik teoriye göre sırt ağrısı genellikle omurganın hizasının bozulmasıyla alakalıdır. Omurganın bu hali sinirlerin üstünde baskı yaratabilir ve sadece sırtta değil bu sinirlerin vücutta etkilediği diğer yerlerde de ağrı yaratabilir. Bu ağrı kollarda veya bacaklarda hissedilebileceği gibi vücudun başka yerlerindeki organların işlevini de etkileyebilir.

Kiropraktik diğer manipülasyon yöntemlerine göre inatçı sırt ve boyun ağrısı olan kişiler için daha faydalı bulunmuştur. İngiltere’de yapılan araştırmalara göre hastanedeki ayakta hasta işlemlerine oranla bel ağrısı olan hastalarda kiropraktiğin uzun dönemli faydaları daha fazladır. Bu araştırmada ayrıca kiropraktiğin etkilerinin üç yıl boyunca devam ettiği ve sağlıkta uzun dönemli bir iyileşme sağladığı görülmüştür. Komplike olmayan, akut bel ağrısı olan hastalarda da kiropraktik etkili bulunmuştur. Sonuç olarak sırtla alakalı sakatlanmalarda fiyat karşılaştırması yapan bir araştırma modern tıp yöntemleriyle tedavi edilen hastaların, kiropraktik tedavisi alan hastalardan neredeyse on kat daha fazla iş günü çalışamadığını göstermiştir. 

Kiropraktik uzmanları genellikle sırt ağrısının belirtilerini vücuttaki diğer işlev bozukluklarını teşhis etmek için kullanırlar. Ayrıca omurgadaki hiza bozukluğu düzeltilince bunun sinirsel akışı iyileştireceği ve etkilenen diğer organların da iyileşeceği düşünülür. Robert Blaich’e göre bel ağrısı olan ancak kiroprakit tedaviyi baş ağrısı veya sindirim problemleri gibi farklı sebeplerle alan kişilede tedavi sonrasında bel ağrısı de iyileşmektedir. Dr. Blaich’e göre bel ağrısı genellikle leğen kemiğinin veya omurganın hiza bozukluğuyla alakalı olduğu için kiropraktik uygun bir tedavidir. Açıkladığı üzere kiropraktiğin neredeyse tüm türleri hiza bozukluklarını düzeltmeyi içerir, bu da eklemlerdeki stresi azaltır, aşınmalarını ve hasar görmelerini önler.

Dr. Blaich’e göre kronik bel ağrısının kökeni genellikle önceki bir güçsüzlüğe dayanır. En azından üç veya altı ayda bir kiropraktik tedavi alınmasını önerir ancak çoğu kişi daha sık alınan tedavinin faydalarını görmektedir. Bu sayede vücudun hizası daha düzenli olmakta ve omurlar arasındaki diskler daha güvende olmaktadır. Doktor ziyaretlerinin sıklığı vücudun durumu ve kişinin yaşam stili gibi çoğu faktöre göre değişebilir. Dr. Blaich bunu şöyle açıklamaktadır: "Bir araba aldığınızda tekerlekleri hizalatmadan 200,000 km yol yapmazsınız. Tekerlekleriniz çabuk aşınıyorsa şok emicileri değiştirirsiniz. Hizalama ile tekerleklerin aşınması iyileşir. Bu kiropraktik ile sırt ve bel için alınan önlemlere benzer”. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye