Anal Kanser Önlenebilir Mi?

HPV virüsüne karşı geliştirilen aşı anal kanser riskini düşürüyor.

Anal Kanser Önlenebilir Mi?

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki doktorlar tarafından yürütülen geniş çaplı bir araştırmada, anal kanserden korunmak için bir aşının kullanımının etkili ve güvenli olduğunu kanıtlanmış ve çalışma sonuçları "New England Journal of Medicine” adlı derginin 2011 yılı ekim ayında yayınlanmıştır.

Amerika’da anal kanser görülme sıklığı diğer kanser türlerinin görülme sıklığına göre daha az olmakla beraber, her geçen yıl ortaya çıkma sayısı artmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu özellikle erkeklerle seks yapan erkekler arasında ve HIV virüsü taşıyan hastalarda çok daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Anal kanser, HPV adlı ve cinsel yolla bulaşan bir virüs nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Aynı virüs kadınlarda da rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir. Neyse ki bu virüse karşı geliştirilmiş bir aşı, bu hastalığın bulaşmasını ve kanser riskini belirgin ölçüde azaltmaktadır. Yapılmış olan bu klinik araştırmada, kadınların rahim ağzı kanserinden korunmak için kullandıkları aşının, erkekleri de anal kanserden koruyabileceğini göstermektedir.

Dr. Palefsky, Amerika’da her yıl 6000 kişinin anal kansere yakalandığını ve 700’ünün de bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguluyor. Kendi çalışmalarının ise bu ölümleri önleyebileceğini gösterdiğini söylüyor.

Yapılan geniş çaplı klinik araştırmaya Avustralya, Brezilya, Kanada, Hırvatistan, Almanya, İspanya ve Amerika gibi farklı ülkelerden, 602 erkek katılmıştır. Araştırmaya katılan erkeklerin yaşları 16-26 arasında değişmekte olup erkeklerin tümü en az bir, en fazla 5 kez diğer erkeklerle seks yapmış kişiler arasından seçilmiştir. Bu kişiler rastgele iki farklı gruba ayrılarak bir gruba üç kez Gardasil adlı HPV  virüsüne karşı koruyucu aşı uygulanmış, diğer gruba ise aşı uygulanmamıştır. Daha sonra hastalar son aşı tarihinden itibaren 3 yıl boyunca takip edilmişlerdir.

Araştırma sonucunda uygulanan aşı, HPV nedeniyle anal enfeksiyon ve siğillerin oluşumunu engellemiş, ayrıca anal kansere karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırma sonucunda aşının anal kanser preküsörlerine (öncül) karşı %75 oranında koruyucu olduğu görülmüştür. 

Dr Palefsky, araştırmayla ilgili şunları söylüyor: "Elde edilen bulgular ışığında, aşının HPV enfeksiyonuna ve prekanseröz anal hastalığa karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır. Aşılanmaya başlamak için en ideal zaman ise seks yapılmaya başlanmadan önceki dönemdir. Ancak daha önceden seksüel aktiviteye devam eden hastalarda da aşının başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye