Ebeveynlerin Sağlık Hakları

Doktora muayenede ne bulduğunu ve bunun tam olarak ne anlama geldiğini sorun.

South Dakota’dan Lauri Aesoph, N.D., sağlık hizmetini satın alan kişiler olarak ebeveynlerin kendileri ve çocukları için medikal tedavi alırken çeşitli haklara sahip olduğunu düşünüyor. Önerileri şunlardır:

Doktorunuza sorular sorun: Doktora muayenede ne bulduğunu ve bunun tam olarak ne anlama geldiğini sorun. Neden testlerin istendiğini ve sonuçların ne anlama geldiğini sorun. Eğer tedavi seçimi konusunda içiniz rahat etmezse bir açıklama talep edin. Eğer uygulamak istediğiniz bir alternatif terapi hakkında okuduysanız bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın. Doktorun bir noktayı atladığını veya önemli bir soruyu sormadığını düşünürseniz bunu belirtin. Unutmayın ki doktor da dahil olmak üzere, kimse çocuğunuzu sizden iyi tanıyamaz.

Doktor değiştirmekten çekinmeyin: Çocuğunuza sağlık hizmeti verecek bir doktora karar vermeden önce birkaç doktorla görüşmek iyi bir fikirdir. İdeal olanı doktor ve ebeveynin çocuğun sağlığı konusundan bir takım haline gelmesidir. Ayrıca doktorun sizin ailenize bir hizmet sunduğu, hem sizin hem de ailenizin doktor konusunda huzurlu olması gerektiğini unutulmamalıdır. 

Medikal kayıtların ve laboratuvar sonuçlarının bir kopyasını isteyin: Çocuğunuzun medikal notlarının, röntgenlerinin, kan testlerinin birer kopyasını isteyin ve gelecekte bunlardan yardım alabilmek için bir dosyada biriktirin. Medikal kayıtları biriktirerek önemli vakit kazanmış olursunuz ayrıca çocuğunuzun tıbbi geçmişine de hakim olursunuz.

Çocuğunuzun rahatsızlığı hakkında bilgilenin: Çocuğunuzun şimdiki veya geçmişteki hastalığı hakkında bir şeyler okumak için zaman ayırın. Belirtiler, modern tıp ve alternatif tıp tedavileri hakkında kendinizi eğitmek doktorunuza geçerli sorular sormanızı sağlar. Bu ayrıca ikinci bir doktor görüp görmemeniz gerektiğini konusunda size bir fikir verir.

Bir alternatif tedavi veya alternatif tıp hekimini düşünün: Bir hastalığı değerlendirmenin ve tedavi etmenin birden çok yolu vardır. Aynı tür tıbbın doktorları olan kişiler bile hastalığın tedavisi konusunda farklı fikirlere sahip olabilmektedir. Doktorunuzun tıp doktoru olması şart değildir, natüropatik doktorlar, osteopatik doktorlar, homeopatlar, kiropraktörler, akupunktur uygulayıcıları çocuğunuzun hastalığını iyileştirmede etkili olacak yöntemler uygulayabilirler. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye