Emzirmeye Alternatifler

Çeşitli sütlerin dönüşümlü kullanımı anne sütüne alternatif olabilir.

Eğer anne bebeğini herhangi bir sebeple emziremiyorsa, Dr. Lendon Smith’in bir önerisi emzirmeyle ilgili bir uzmanla görüşülmesi ve anne sütünün yerini tutacak besin maddeleri açısından dengeli bir yol bulunması ya da süt salgılanmasını artırmanın yollarının tartışılmasıdır. 

Dr. Smith’in bulgularına göre ilk 10-12 aylık süre içinde keçi sütü anne sütüne iyi bir alternatif olabilir. Keçi sütünü saf su ile seyreltmeyi önermektedir (üç birim keçi sütüne karşı bir birim saf su). Ayrıca ebeveynlerin folik asit takviyesi yapılmış keçi sütünü tercih etmelerini önermektedir. Çünkü keçi sütü içinde bulundurduğu düşük miktardaki folik asit sebebiyle bir anemi çeşidiyle ilişkilendirilmiştir. Sütün kutusundaki bilgiler folat içerip içermediğini belirtecektir.

Soya fasulyesi sütü inek sütüne bir başka popüler alternatiftir ancak soyanın popülerliğinden dolayı çok sık rastlanan bir alerjen haline gelmiştir dolayısıyla dikkatle kullanılması tavsiye edilir. Bastyr Üniversitesi Natüropatik Tıp Programı’ndan Eric Jones, N.D., bu sütlerin kendi başlarına bebeklerin besin maddesi ihtiyaçlarını karşılamayacağını belirtmektedir. Dolayısıyla bebekler bu sütlerle beslenecekse gıda maddesi takviyesi yapılmalıdır.

Maalesef bu sütlerin hiçbirinin alerji yapmayacağı garanti edilemez. Dr. Smith inek sütünden egzema, soya sütünden astım, badem sütünden ishal, keçi sütünden duyarlılık geliştiren bebekler görmüştür. Hiçbirinin alerjiye yol açmaması için bu sütler dönüşümlü olarak kullanılabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye