Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın Beş Yolu

Hayatınızda basit değişiklikler yaparak ne kadar kalori yakabilirsiniz? Cevap sizi şaşırtabilir. Öyle anlaşılıyor ki gün içinde yaptığınız ufacık şeyler yaktığınız kalori miktarında devasa farklara yol açıyor.

Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın Beş Yolu

Egzersizsiz Aktivite Thermogenesisi (EAT)

Türkçede dilin dönmediği bu garip terim egzersiz sayılamayacak kadar eforsuz olan hareketleri anlatan moda bir terimdir. Mayo Klinik’te yapılan bir araştırmaya göre EAT kilo verme, kilo alma, hatta obezitede çok önemli bir rol oynayabilmektedir. O halde acaba sizin EAT’ınız ne kadar kalori yakıyor? Bu rakam kişiden kişiye değişiklik gösteriyor, ama fark çok ciddi olabilir. Bir araştırmaya göre herkesin hareket miktarı çok farklı olduğu için EAT sırasında yakılan kalori miktarı kişiden kişiye günde 2000 kalori kadar değişiklik gösterebiliyor. 
EAT İle Kalori Yakmanın 5 Yolu

1. Ofiste daha çok kalori yakın.
Sakin bir iş sahibi olmak obezitenin doğrudan nedeni değil, fakat uzun süreli oturmalar kimi insanlarda bir kilo alma nedeni olabilir. Amerika Kalp Vakfı, obez bireylerin sakin hayat yaşayan akranlarına göre 2,5 saat daha fazla oturma eğilimi gösterdiğini saptamıştır. Bu kişiler akranlarının EAT’sini benimserlerse günde 350 kalori daha fazla yakabilirler. 
Masa başında çalışıyorsanız, her saat en az 15 dakika ayağa kalkmayı alışkanlık haline getirin. En uzak odaya doğru yürüyün, yerine getirilmesi fiziksel çaba gerektiren bir iş yapın, asansör yerine merdiveni kullanın. Kahve molanızı, arkadaşlarınızla birlikte bir kalori yakma rutinine dönüştürmeye çalışın.

2. Gevşeme halinde daha fazla kalori yakın.
Bu gece kanepede uzanıp televizyon seyrederken kaç kalori yakacaksınız? Televizyon seyrederken hafif bir egzersiz yapsanız kaç kalori yakarsınız? Gevşeme ve dinlenme vakitlerinizin kilo alma sebebiniz olmasını önleyin. Çamaşırları katlayın, toz alın, yeri süpürün. Telefonda konuşmayı seviyorsanız oturarak konuşmak yerine evin içinde dolaşarak konuşun. Bilgisayara harcadığınız vakti 15 dakikalık aralarla bölün.

3. Çocuklarla daha fazla kalori yakın.
Çocuklarınıza günlük hareket miktarını arttırmayı öğretmek onların ileride kilo almalarını önleyebilir. Üstelik bunun size de faydası dokunur. Egzersiz yapmadan incelmek istiyorsanız, gün içindeki yürüme vaktinizi arttırın. Okula veya otobüs durağına çocuklarınızla birlikte yürüyün. Eğer onları arabayla götürüyorsanız, arabanınızı uzak bir yere park ederek kalan mesafeyi onlarla birlikte yürüyün. Ey anne babalar! Eğer çocuklarınızı bir türlü yerinde durmamakla suçluyorsanız, bir kez daha düşünün. Clinical Nutrition Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre ortala bir EAT seviyesi sağlıklı bir metabolizmanın gelişmesine yardım etmektedir.

4. Gündelik işlerle kalori yakın.
CalorieCount.com sitesindeki aktivite takip uygulamasına göre ev işleri saatte birkaç yüz kalori yakmayı sağlayabiliyor. Tam rakam kilonuza ve cinsiyetinize bağlı. Örneğin minyon yapılı bir kadın orta yoğunlukta ev işlerini yaparken 160 kalori yakarken iri bir adam kat kat fazlasını yakmaktadır. Ama yerleri süpürmenin kilo vermenize yardımcı olacağını hiç düşünür müydünüz? Temizlik bezini alıp silmeye başlayın, bakalım kaç kalori yakacaksınız. 
Temizlik bittikten sonra kilo vermenize yardımcı olacak bir sürü toparlama işi vardır. Giysi dolabınızı düzenlemek, garajı, kileri, bahçeyi düzenlemek yoluyla EAT’ınızı arttırın.

5. Sosyal olaylarda daha fazla kalori yakın.
Kaç kez bir partiye gidip hemen rahat bir koltuk arayışına girdiniz. Bir daha ki sefere bir partiye gittiğiniz vakit, daha sosyal bir insan olarak daha fazla kalori tüketebilirsiniz. Ayakta durmayı veya odanın içinde dolaşmayı tercih edin. Ne kadar çok kişiyle tanışırsanız o kadar iyi olur. Mutfağa yardım teklif edin, zil çalınca kapıyı açmaya gidin, kapıda gelenleri karşılayın. Bu şekilde hem partinin en aktif kişisi olacak, hem de en çok kaloriyi siz yakacaksınız.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye