Kendinize En Uygun Diyeti Bulmak

Sayısız diyet listesi, diyet yöntemi, mucizevi başarılar, ünlü diyetleri arasında şaşkın bir şekilde duruyor ve kendi tercihinizden emin değil misiniz

Kendinize En Uygun Diyeti Bulmak

Her yerde diyet listeleri yayınlanıyor. Birbiri ardına mucizevi diyetlerden, inanılmaz başarı hikayelerinden bahsediliyor. Çoğu kolay kilo verme, istediği ye, egzersiz yapma ve çabuk sonuç al gibi vaatlerde bulunuyor. Bu iddialar hepimizin kafasını karıştırabilir. Bu karmaşa içinde kendinize en uygun diyeti nasıl bulacaksınız? Kilo verme planı için para harcamadan ve herhangi bir karar vermeden önce kendinize altı soru sorun:

  • Bütçem nedir? En iyi kilo verme planı için para harcamaya başlamadan önce kendinize sorun, paranız gerçekten var mı? Varsa, bu parayla hangi diyet planları yerine getirilebilir araştırın. Burada yiyeceğin, destek verecek profesyonelin, kitapların ve egzersiz derslerinin maliyetini düşünün. Ayrıca kilo vermeye harcayabileceğiniz vakti de hesaplayın. Bir diyet planının maliyeti başarının garantisi değildir, unutmayın. Amerikan Medical Association Dergisi’nin yaptığı araştırmaya göre ticari diyet programına girenler, kendi başına diyet yapanlara göre biraz daha başarılı.

Ama kendi başınıza yapmaya karar verirseniz internette yayınlanan bedava diyet planlarına bakabilirsiniz.

  • Dikkate almam gereken sağlık sorunlarım var mı? Kendiniz için en iyi diyeti seçerken sağlığınızla ilgilenen doktor ne tür sağlık sorunlarını dikkate almanız gerektiğini size bildirecektir. Örneğin şeker hastalarının belli besinsel ihtiyaçlarının olması onların her diyeti yapmasını engeller. Yüksek tansiyonu olan insanlar ise tuzu azaltan programlardan olumlu etkilenebilir. Arterit hastası olan kişiler ağır kaldırma egzersizi olmayan programları tercih edebilir.
  • Yiyecekleri hazırlayacak boş vaktim var mı? Birçok diyetin başarısızlığa uğramasının nedeni insanların çok meşgul olmasıdır. Bu yüzden onlarda iyi yeme alışkanlıkları kazanımını önler. Günde 10 saat çalışan bir insan olarak fast food’a hayır diyemeyebilirsiniz. Ama evde sizi bekleyen sağlıklı bir öğün varsa hayır demeniz çok daha kolay olur.

Alışveriş yapma ve yemek hazırlama için ne kadar vaktiniz olduğunu düşünün. Gerçekçi olun. Eğer sağlıklı yemekler hazırlama vaktiniz yoksa hazır yiyecekleri içeren bir program sizin için daha iyi bir kilo verme alternatifi olabilir.

  • Sosyal destek alıyor muyum? Başarılı diyette en önemli faktörlerden biri de etrafınızdaki moral destektir. Destekleyici bir eş, sizin gibi diyet yapan bir komşu veya arkadaş, bir grup insan diyet yolculuğunuzda ihtiyaç duyduğunuz duygusal desteği size sağlayabilir.

Eğer çevrenizde insan yoksa sosyal destek de içeren ticari bir program bulabilirsiniz. Bazı diyet programlarında insanlar birbirlerine aktif olarak yardım etmektedir.

  • Geçmişte ne tür diyet planları denediniz ve neden başarısız oldunuz? Geçmiş kilo verme tecrübelerinizi ve neden başarısız olduğunuzu değerlendirin.

Yiyecek seçenekleri çok mu sınırlıydı? O zaman yiyecek sınırlamasından ziyade porsiyon sınırlayıcı diyetleri tercih edin. Mesela Atkins Diyeti birçok karbonhidratı yasakladığı için size uygun değildir.

Her zaman karnınız aç mı kalıyordu? O halde sizin için en iyi diyet daha çok yiyecek yemeyi serbest bırakan ve daha ziyade meyve, sebze, az kalorili yiyeceklere yönelen diyettir. Beş Faktör Diyeti, Volümetrik diyeti düzenli tam öğünlere izin verir.

  • Motivasyonunuzu mu yitirdiniz? Bu durumda bir kilo verme uzmanı, diyetisyen, arkadaş veya destek grubunun yardımını almanız iyi olabilir.

Kendiniz için doğru diyeti seçerken iddialara ve reklamlara kulak tıkamaya çalışın. Kilo verme hedefinizi ulaşmanıza yardımcı olacak bir plan bulmak için kendi fiziksel, duygusal yapınızı, hayat şartlarınızı göz önünde bulundurun.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye