Kilo Verirken Uzak Durmanız Gereken 10 Hata

Yoksa sonunda siz de mi vazgeçtiniz,, belki sadece ufak, ufacık hatalar sizi önlüyordur, kim bilir?

Kilo Verirken Uzak Durmanız Gereken 10 Hata

Artık siz de mi kilo veremeyeceğinizi düşünmeye başladınız? Bütün diyet çabalarınız geri dönüp sizi vuruyor ve sonunda kilo mu alıyorsunuz? Kilo vermek istiyorsanız, istediğiniz kiloya erişmenizi engelleyen yaygın kilo verme hatalarından hangilerini yapıyorsunuz öğrenin.

1. Yanlış Diyeti Seçmeyi Bırakın
Kaç kere bir arkadaşınızda işe yaradığı için bir diyet seçtiniz? Ya da belki bir ünlüden etkilendiniz? Bir kişiye, onun ihtiyaçlarına, hayat tarzına ve yiyecek tercihlerine uygun olan diyetle size uygun olan diyet birbirinden tümüyle farklı olabilir. 

Bunun yerine kendinize diyet geçmişiniz, tıbbi geçmişiniz ve destek kaynaklarınız hakkında beş önemli soruyu sorun. Cevaplar diyet yapan biri olarak size özel ihtiyaçları belirlemenize ve kendiniz için en iyi kilo verme planını yapmaya yardım edecektir.

2. Gerçekçi Olmayan Hedeflere Belirlemeyi Bırakın
Diyet yapanlar kilo verme programlarının başında genelde çok heyecanlı ve hevesli olurlar. Genellikle bu aşamada kendileri için gerçekçi olmayan kilo verme hedefleri belirlerler. Fakat gerçekçi olmayan beklentiler ilerleme eksikliği isteği kırdığı vakit kilo almayla sonuçlanabilir. 

Bunun yerine oturup kısa dönemli ve uzun dönemli hedefler belirleyin. Nihai amacınıza giden yolda küçük, ulaşılabilir hedefler belirlemekle kendinize aşamalı bir süreç belirlersiniz. Ara adımlar sizin bütün kilo verme süreciniz içinde motivasyonunuzu koruyabilmenizi de sağlar.

3. "Vakit Yok” Mazeretinden Geçin
Kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biri de yeterli vaktiniz olmadığı inancıdır. Bir araştırmaya göre kadınların yüzde 41’i vakit yokluğundan dolayı iyi beslenmediklerini ve yüzde 73’ü de egzersiz yapamadıklarını söylemektedirler. Uzun sözün kısası eğer kilo vermek istiyorsanız, buna ve sağlıklı aktivitelere vakit ayırmak zorundasınız. 

Vazgeçmek yerine kendinize eski usul bir duvar takvimi alın. Bu takvimde kendinize küçük zaman pencereleri açın. Sonra bu pencereleri sağlıklı yemek hazırlıkları ve egzersize ayırın. Bunları takvimin üzerine yazın ve her şeyi bu zaman çerçevesinde planlayın. Bu vakti kendinize ayırmayı birincil öncelik haline getirmek için yakınlarınızın yardımını istemekten çekinmeyin.

4. Kendinizi Yalıtmayı Bırakın
Daha önce defalarca başarısız olup sonrasında istediği kiloya ulaşan diyetçilerin vurguladıkları önemli bir şey de moral destektir. Birçok kişi kilo vermede başkalarının yardımına ihtiyacı olduğu fikrinden bile utanmaktadır. Oysa sizinle aynı dertten mustarip bir insan olabilir. Aşırı kilo sadece estetik bir problem değildir, aynı zamanda hemen her yaşta sağlık sorunlarına yol açar. Nasıl bir sağlık sorun için ailenizin desteğini almaktan çekinmiyorsanız, aynı şey kilo vermek için de geçerlidir. Çevrenize bakın ve başkalarının moral ve maddi desteğinden nasıl faydalanacağınızı düşünün.

5. Yediğiniz Miktarı Küçük Göstermeyi Bırakın
Gerçekten tükettiğiniz her kaloriyi sayıyor musunuz? Gün içinde 25 kalorilik ufak atıştırmalar bile gün sonunda kabarık bir hesaba dönüşebilir. Sadece yemekler değil, kurabiyeler, çerezler, çikolatalar, yemek hazırlarken ağzınıza attıklarınız da sayılırlar. 

Tahminleri bırakın ve bir kalori sayacağınız bir aplikasyon, web uygulaması vs. kullanın. Bilgi girişlerinizi doğru yapıp doğru sonuçlara ulaşmak için çabalayın.

6. Sağlıklı Besinler Kilo Vermeye Yardımcı Olur Düşüncesini Bırakın
Birçok araştırmaya göre insanlar sağlıklı buldukları yiyecekleri daha fazla tüketmeye eğilimliler. Michigan üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre gıdanın üzerinde "organik” yazıyorsa diyetçiler onu daha çok tüketiyorlar. Yediğiniz yemek sağlıklı olabilir, fakat çok yerseniz kilo alırsınız. 

Paket üzerindeki iddiaları okumak yerine besin değerlerini inceleyin. Sonra da porsiyonda kaç kalori olduğuna, ürünün içindeki yağ miktarına bakın. Sizin o sağlıklı "atıştırmalık” ürününün kilo almanıza neden olduğunu anlarsanız şaşırmayın.

7. Bütün Gün Oturmayı Bırakkın
Vücudunuz hiçbir hareket yapmadan oturduğunuz vakitte kalori harcar ve insanların harcadıkları kalorinin yaklaşık yüzde 15 ila 30’u bu şekilde olur. Ama eğer bütün gün hareketsizseniz, bu anlarda harcadığınız kaloriler de en düşük düzeyde olacaktır. Çünkü bir aktivite sonrasında dinlenirken kalori yakmaya devam edersiniz. 

Sakin bir hayat sürmek yerine aktivitelerinizi arttırın. Masa başı çalışıyorsanız, saat başı kalkıp tuvalete gidin, öteki odaları ziyaret edin, kendinize su doldurun, yani hareket için bir mazeret yaratın. Eğer geceleri televizyon izlemeyi seviyorsanız, sadece oturup seyretmek yerine bir yandan etrafı toparlayıp toz alabilirsiniz.

8. Yaptığınız Egzersizi Gözünüzde Büyütmeyin
Kilo vermek isteyen birçok insan bir egzersiz salonuna yazılmaktadır. Fakat kalori yakmak için aslında bir sağlık kulübüne gitmelisiniz. Egzersiz vaktinizi hesaplarken arkadaşlarınızla sohbet ettiğiniz, soyunma odasında geçirdiğiniz vakit vs. sayılmaz. 

Kaba hesaplar yerine bir nabız monitörü alın. Pazarda bütçenize uygun bir şeyi mutlaka bulursunuz. Nabız monitörü ne kadar zorlandığınızı belirlemekle kalmaz, aynı zamanda hazır modüller tam olarak kaç dakika egzersiz yapıp tam olarak kaç kalori kaybettiğinizi de belirler.

9. Egzersizde Harcadıklarınızı Yiyerek Yerine Koymayın
Egzersize başladığınız vakit iştahınız artması kaçınılmazdır. Yayın bir kilo verme hatası egzersizi ödüllendirmek için fazladan kalori veren atıştırmalara girmektir. Fakat bu şımarma anları kilo almanıza neden olacaktır. 

Egzersizden sonra aşırı yemek yerine, sağlıklı, düşük kalorili seçenekleri tercih edin. Açlığınızı bastırmak için karbonhidratlar ile yağsız proteinleri bir araya getirin ve egzersiz sırasında kaybolan besinleri yerine koymaya çalışın.

10. Küçük Değişikliklerden Devasa Sonuçlar Beklemeyi Bırakın
Sayısız kilo verme hapı, takviyesi ve süper diyetlerin reklamlarına ve iddialarına inanmak çok kolaydır. Hepsi zaten çok kolay kilo vermeyi vaat ediyorlar. Ama kilo vermek çok zor bir iştir. Bu zorluğun çabalarınıza engel olmasına izin vermeyin. 

Kilo verirken moral bozukluğu olmasını istemiyorsanız, küçük, arka hedeflere odaklanın. Kilo vermenin her aşamasında gurur duyabileceğiniz bir şeyler bulup kendinizi kutlayın ve bu şekilde nasıl daha sağlıklı olacağınızı hatırlayın. Egzersiz programınız hemen kilo vermenizi sağlamayabilir, ama bunun yerine geceleri daha iyi uyuyabilir, gündüzleri kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kilo verme yolundaki bu küçük çiçekleri fark etmeden geçmeyin.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye