Ergenlik Dönemi Hakkında Kızınızla Konuşmak

Cinsellikleri hakkında daha bilgili olan çocuklarda vücutlarından utanma veya suçluluk duyma oranı düşmektedir.

Ergenlik Dönemi Hakkında Kızınızla Konuşmak

Kızınızın cinsellik hakkında öğreneceklerinin arkadaşları arasında ağızdan ağıza yayılan yanlış bilgilerden ibaret olmasını istemiyorsanız bu işi üstlenmeniz gerekir. Araştırmalara göre cinsellikleri hakkında daha bilgili olan çocuklarda vücutlarından utanma veya suçluluk duyma oranı düşmektedir. Ayrıca cinsel aktivitelere başlangıçlarını ertelemekte ve bir problem olduğunda sizinle konuşmayı tercih etmektedirler.

Öncelikle bu tip bir konuşmaya erken başlayın. Günümüzde ergenliğe girme yaşı iyice düşmüştür, dolayısıyla sohbetinizi çok ertelemeyin. Önemli olan erken yaşlardan itibaren vücudu hakkında konuşmak ancak bunu yaşına uygun yapmaktır. Küçük yaşlardayken vücudu hakkında daha genel konuşun ve vücudunu normal algılaması için doğru terminolojiyi kullanın. Detaylara biraz daha ileri yaşlarda inin. 

Resmi olarak konuşmayı yapmak için 12 yaşına kadar bekleyebilirsiniz. Ancak kızınız arkadaşlarının dediklerinden etkileniyorsa, vücudunda veya davranışlarında değişiklik varsa, size sorularla gelirse, televizyonda, internette veya başka bir mecrada açıklanması gereken bir şeyler görürse daha erken de konuşabilirsiniz. Ergenliğin adet dönemleri, vücut değişiklikleri ve hamilelik gibi hem fiziksel, hem duygusal hem de sosyal kısımlarını ele almayı unutmayın.

Zamanlamayı iyi yapın. Akrabaların yanında veya halka açık bir yerdeyken ergenlikten bahsetmeyin. Eğer kızınız konuyu açarsa, bunun önemli bir mesele olduğunu ve baş başa konuşacağınızı söyleyin. Evde konuşun veya tenha bir bölgede açık havada bir yürüyüşe çıkın.

Dürüst olun. Eğer çekiniyorsanız, bunu kabul etmekte bir sorun yoktur. Muhtemelen kızınız da biraz çekiniyordur. Duyarlı olun ve her kızın birbirinden farklı olduğunu, vücutta meydana gelecek değişimlerin normal olduğunu ve herkeste farklı zamanlarda görüleceğini, utanılacak bir şey olmadığını söyleyin. Ona soru sorun. Ancak çok hızlı bir şekilde çok detaylı bilgi istemeyin. Bunun yerine kızınızın hali hazırda ergenlik hakkında bildiklerini öğrenin ve bunların üstünden konuşmaya devam edin.

Açık olun. Kızınıza aklına gelen her şeyi sorabileceğini söyleyin. Cevaplarınız kısa, olumlu ve gerçek olmalıdır. Öğretmen edasıyla konuşmayın hatta arada birkaç espri yaparak gerginliği azaltabilirsiniz. Kızınız size güvenebileceğini ve size söylediği şeylerin sır olarak kalacağını bilince aklına gelen şeyleri danışmaktan kaçınmayacaktır 

Kitaplardan ve internetteki güvenilir kaynaklardan da faydalanabilirsiniz. Bunlar size ne hakkında, nasıl konuşmanız gerektiği konusunda yol gösterebilir. Ayrıca konuşmaktan çekinilecek bir konu olduğunda beraber metinleri okuyarak daha nazik bir giriş yapabilirsiniz. 

Her gencin ailesi ergenlik konusunda sizin kadar düşünceli olmayabilir. Bazı ailelerin bu konuda baskıladıkları veya bilgilendirmedikleri çocukları, sizin kızınızın arkadaşı olabilir ve kızınız ondan yanlış bilgiler edinebilir. Önemli konularda size mutlaka danışmasını ve bildiklerini size onaylatmasını kızınıza öğütleyin. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye