Toksinlerden Arınmış Bir Gebelik İçin 10 Yöntem

Gebelik döneminde kadınların çevredeki toksik ürünlere ya da maddelere karşı daha duyarlı olması gerekmektedir.

Toksinlerden Arınmış Bir Gebelik İçin 10 Yöntem

Toksinlerden arınmış bir hayat sürmek her yaşta ve her yaşam döneminde önemli olmasına rağmen, gebelikte alınan toksinler fetüsü yüksek oranda etkileyebileceğinden, gebelik döneminde kadınların çevredeki toksik ürünlere ya da maddelere karşı daha duyarlı olması gerekmektedir.

Toksinler artık soluduğumuz havadan, yediğimiz gıdalara ve giydiğimiz giysilere kadar her yerde mevcut olduğundan, günümüz şartlarında tüm bu toksinlerden uzak durmaya çalışan bir kişinin çıldırmaması işten değildir. Ancak bazı temel toksik maddelerden ya da kimyasallardan arınmak için uygulanabilen basit yöntemler mevcuttur.

Size vereceğimiz basit ve sağlıklı 10 ipucu sayesinde mutlu ve güvenli bir gebelik sürdürmeniz dileğiyle…

1)Organik Besin Tüketin
Organik sebze ve meyveler, diğerlerinin aksine böcek öldürücüler, tarım ilaçları, suni gübre ve genetiği değiştirilmiş mikroorganizma içermezler. Organik hayvansal ürünler ise hayvanlara antibiyotik ya da büyüme hormonu gibi ilaçlar verilmediğinden bu maddeleri içermezler. Dolayısıyla özellikle gebeliğiniz esnasında tüketeceğiniz besinlerin organik olması ve mümkünse organik olduğuna dair sertifika barındırması tavsiye edilir.

2) Toksik Olmayan Temizlik Malzemeleri Kullanın
Geri dönüşümlü, petrol ürünleri, fosfat, VOC ve kimyasal çözücüler içermeyen "non-toxic” ve çevreci temizlik malzemeleri kullanın. Bunun dışında isterseniz kendi ev temizlik malzemelerinizi limon suyu, karbonat, deniz tuzu ve sirke gibi doğal içerikler sayesinde kendiniz de üretebilirsiniz.

3)Plastik Su ya da İçecek Kaplarını Kullanmayınız
Eğer plastik kapları kullanmakta ısrarcıysanız, üzerlerinde "BPA free” ibaresinin olmasına dikkat ediniz. BPA, sert plastiklerde  ya da teneke kutularda bulunan zararlı bir kimyasaldır. BPA, kadınlardaki östrojeni taklit ederek normal östrojen seviyelerini bozabileceği gibi bebekte cinsiyet bozukluklarına da yol açabilir.

4)Organik ve Kokusuz Cilt Bakım Ürünleri Kullanın
Kullandığınız ürünlerin ftalatlar, paraben ya da parfüm gibi kimyasallar içermemesine dikkat ediniz. Organik cilt bakım ürünlerinde bulunmaması gereken kimyasal maddeler için "Bakım Ürünlerindeki Zararlı Kimyasallar” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5)Havayı Doğal Yollarla Filtre Edin
Havayı kolay, etkili ve doğal olarak filtre etmek istiyorsanız, evinizde ev bitkileri yetiştirin. Evde yetiştirilmesi kolay bitkilerin hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsanız "Evinizde Kolayca Yetiştirebileceğiniz 8 Bitki” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

6)Oje Sürmeyin
Bir çok ojenin içerisinde formaldehit, toluen ve dibutil ftalat adlı toksik maddeler bulunur. Bu maddelerin hepsi cildinizde hasar meydana getirirken, bahsedilen maddeler solunarak da vücudunuza girebilir ve doğumsal kusurların oluşumuna sebep olabilirler.

7)Şampuanınızın Sülfit ve Paraben İçermediğinden Emin Olun
Sülfitler cilt tahrişine ve saç kaybına neden olabilen sert kimyasallardır. Şampuanınız haricinde özellikle gebeliğin ilk üç ayında saç boyalarının kullanımından da uzak durmalısınız. Ancak hamileliğin son aylarına doğru saçlarınızı boyatmakta ısrarcıysanız amonyak içermeyen bitkisel saç boyalarını tercih etmeli ve boyama esnasında boya ile saç derinizin mümkün olduğunca temas etmemesi için çaba göstermelisiniz.

8)Ayakkabılarınızı Kapı Dışarısında Çıkarın ve Evcil Hayvanınızın Patilerini Eve Girmeden Önce Temizleyin
Dışarıda yürürken hem sizin ayakkabılarınız hem de evcil hayvanınızın patileri bir çok tehlikeli enfeksiyon ajanı, ağır metal, tarım ilacı vs.. gibi zararlılar tarafından kirletilmektedir. Bu nedenle ayakkabılarınızı eve girmeden önce çıkarmanız, mikroplar ve diğer zararlı maddelerin evinize yayılmasını önleyecektir.

9)Kendiniz ve Bebeğiniz İçin İkinci El Organik Giysileri Tercih Edebilirsiniz
Hem bir daha hamile giysilerine ihtiyacınız olmayacağından hem de bebeğiniz inanılmaz bir hızda büyüyeceğinden, bu dönemde kullanacağınız giysileri ikinci el dükkanlarından temin edebilir ya da başkasından ödünç alarak doğal kaynakları koruyabilir ve gereksiz tüketimin önüne geçmiş olabilirsiniz.

10)Pamuklu ve Organik Giysiler Giyip, Organik Yatak Takımları Tercih Ediniz
Standart pamuk üretiminde kullanılan tarım ilaçları, gübreler ve giysi üretiminde kullanılan kimyasal boyaların hepsi, deri yoluyla emilerek kana karışabileceğinden gebelerin organik olmayan giysileri kullanmaları tavsiye edilmez. Ancak organik pamuklu giysiler sayesinde hem cildiniz rahat nefes alır hem de toksik kimyasallardan korunmuş olursunuz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye