Gebelikte Preeklampsi Riskinin Azaltılması

Gebelikte preeklampsi epileptik nöbet sonucu anne ve cenin için ciddi sağlık risklerine yol açar.

Gebelikte preeklampsi veya toksemia gebeliğin ileri evrelerinde görülür ve tedavi edilmemesi durumunda, epileptik nöbet sonucu anne ve cenin için (ölüm dahil) ciddi sağlık risklerine yol açar. Preeklampsi semptomları, yüksek kan basıncı, sıvı tutulumu ve idrarda protein varlığı şeklindedir. Preeklampsi gelişme ihtimalini belli eden bir işarete kadınlarda rastlanmamıştır. Ancak, araştırmalar, annesi bu hastalığı geçirmiş kadınlarda veya annesi preeklampsiyle alakalı komplikasyonlar yaşamış bir adamdan hamile kalan kadınlarda riskin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Daha önce hiç doğum yapmamış kadınlar daha yüksek risk altındadır ve kötü diyet ile yetersiz beslenme diğer risk faktörleridir.

Dr. Alan Gaby’ye göre, yüksek-proteinli diyet preeklampsi riskini azaltır ve ayrıca, B6, C, E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve rutin (bir flavanoid antioksidant) alımı da riski azaltmaktadır. Dr. Gaby lif oranı yüksek bir diyet önerir ve bütün rafine şekerlerden, işlenmiş gıdalardan, kafeinden, alkolden ve hekim tarafından reçete edilmedikçe tıbbi ilaçlardan uzak durmayı önermektedir. Ayrıca, yüksek doz vitamin A alımına karşı da uyarmaktadır.

Ciddi preeklampsi vakalarında, hamile kadınlar, hastane tedavisi alabilir ve yüksek doz (24 saatte 20 g ve üzeri) damar içi magnezyum sülfat tedavisi alabilirler. Dr. Gaby "Bu tedavi faydalı olmasına rağmen, bazı riskleri de vardır” demektedir. Daha güvenli dozda 1,000 mg magnezyum sülfat ve 300 mg vitamin B6 alımının aynı faydayı sağlayacağını ve ayrıca, sıvı tutulumunu azaltmada daha etkili olduğunu belirtmektedir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye