Felç Geçirmiş Yetişkinlerde Tai Chi Düşmeleri Azaltıyor

Tai Chi türlü sorunlara yol açan düşme vakalarını engelleyebilir.

Felç Geçirmiş Yetişkinlerde Tai Chi Düşmeleri Azaltıyor

Tai Chi Chuan olarak da bilinen Tai Chi, Qigong sisteminin en bilinen uygulamalarından biridir. Antik Çin kökenli bir kendi kendine iyileşme yöntemi olan Qigong ise qi’nin (yaşam enerjisinin) vücuttaki meridyenlerdeki akışını dengeler ve canlandırır. Hem Qigong hem de Tai Chi, hareketi, meditasyonu ve doğru nefesi bir arada kullanarak etkili olur.

American Stroke Association’ın (Amerikan Felç Derneği) 2013 tarihli Uluslararası Felç Konferansında sunulan araştırmaya göre Tai Chi felç vakası atlatmış yetişkinlerde görülen düşmeleri azaltıyor. Genel bakım alan ve bir fitness programına dahil olan katılımcılara göre Tai Chi egzersizleri yapanlarda en az sayıda düşme görüldü. 

Araştırmanın yürütücülerinden olan Dr. Ruth E. Taylor-Piliae, felç geçirdikten sonra dengeyi bulmak ve korumanın zorlu bir iş olduğunu belirterek, "Tai Chi hem statik (durgun) hem de dinamik (hareket halinde) dengeyi geliştirmekte etkilidir ve bu düşmeleri engellemekte çok işe yarar. Çoğu Amerikan şehrinde Tai Chi dersleri mevcuttur ve göreceli olarak da fiyatları uygundur” dedi. 

Felç atlatanlar, sağlıklı yetişkinlere göre 7 kat daha fazla düşüyorlar. Bu düşmeler çatlaklara, hareket yeteneğinde azalmaya, düşme korkusunun gelişmesine ve bu sayede sosyal hayatta izole olmaya veya başkalarına bağımlı olmaya sebep olabiliyor. Tai Chi sağlıklı yetişkinlerde de düşmeleri ciddi derecede azaltmakta. 

Araştırmacılar genellikle iskemik felç olmak üzere felç atlatmış 89 kişiyi gözlemlediler. Katılımcıların yaş ortalaması 70 ve kadın yüzdesi 46 idi. Katılımcıların çoğu Tucson bölgesinde yaşayan, üniversite mezunu ve araştırmadan ortalama üç yıl önce felç geçirmiş kişilerdi.

Katılımcıların 30’u Tai Chi çalışmasına katıldı, 28’i genel bakım gördü, 31’i ise SilverSneakers adında bir fitness programına katıldı. Tai Chi ve SilverSneakers grupları 12 hafta boyunca haftada 3 kez, birer saatlik egzersiz derslerine girdiler. Genel bakım grubu haftada bir kez telefon ve yazılı ileti vasıtasıyla bulundukları topluluk için düzenlenen fiziksel aktivitelere katılmaya davet edildiler.

12 haftalık süre boyunca katılımcıların evlerinde 34 düşme vakası görüldü. Bunların çoğu kayma veya bir şeye takılma sonucunda gerçekleşti. Düşmelerin 5’i Tai Chi grubundan, 15’i genel bakım grubundan, 14’ü ise SilverSneakers grubundan rapor edildi. Sadece dördü tıbbi tedavi gördü.

Araştırmada da uygulanan Yang stili Tai Chi, Amerika’da öğretilen beş stilin arasında en popüleri, çünkü bu tür hem fiziksel hem de psikososyal sağlık faydalarıyla dikkat çekiyor. Dr. Taylor-Piliae’ye göre Tai Chi’nin ana fiziksel faydaları daha iyi denge, artan güç, esneklik ve aerobik dayanıklılık. Psikososyal faydaları ise azalan depresyon, endişe, stres ve daha iyi bir yaşam kalitesi olarak görülmekte. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye