Fransız Kadınları Neden Kilo Almıyor?

Fransız mutfağına ait onca lezzetli yiyecek varken, Fransız kadınlarının nasıl formlarını koruduğunu merak ediyor musunuz?

Fransız Kadınları Neden Kilo Almıyor?

Yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda Fransız kadınlarının, diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika’da yaşayan kadınlara göre çok daha formda olduğu görülmüştür. Çalışmalar sonucu Amerikalı kadınların yaklaşık %22’sinin obez sınıfında olmasına karşın,  Fransız kadınları arasında kilolu olanların oranı genel nüfusa kıyasla sadece %10’dur.

Elde edilen istatistiki çalışmalar, bilim adamlarının ve araştırmacıların dikkatini çektiği için, Fransız kadınlarının nasıl formlarını korudukları araştırılmıştır. Fransız mutfağına ait onlarca lezzetli peynir, şarap, ekmek ve kurabiye çeşidinin olmasına rağmen bu kadınların neden kilo almadıkları incelendiğinde, bazı gerçekler açığa çıkmıştır.

1)Gıdalarla aralarında sağlıklı bir ilişki var!
Fransız hükumeti, işlenmiş gıdalar ve bunların pazarlama stratejileriyle ilgili katı kurallar getirmiştir. Bu nedenle sağlıklı olmayan gıdaların satışı teşvik edilmemektedir. Ayrıca Fransız kadınların yeme alışkanlıkları araştırıldığında abur cuburu çok tercih etmedikleri, ana öğünler dışında sağlıksız atıştırmalıklar tüketmedikleri ve az miktarda gıda tükettikleri görülmüştür.

2)Düz tabanlı ayakkabıları tercih ediyorlar
Evet belki stilettolar oldukça şık ve çekici olabilir. Ancak bu tür yüksek topuklu ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz etkilediği gibi, ister istemez daha az yürümemize ve taksi kullanmamıza sebep oluyor. Her gün ortalama 1 saatlik yürüyüşün kilo kontrolüne yardımcı olduğu tespit edilmiştir. 1 saat size fazla geliyorsa, gün içerisinde bu 1 saatlik süreyi 15’er dakikalık sürelere böldüğünüzde farkına varmadan kalorileri yakmış olacaksınız.

3)Bisiklete biniyorlar
Ne yazık ki bizim toplumumuzda bisiklete binme alışkanlığı yok denecek kadar az! Bunun aksine, bir çok Avrupa ve doğu ülkesinde insanlar işe giderken ya da alışveriş yaparken araba kullanmak yerine, bisiklete binmeyi tercih ediyorlar. Bu sayede hem tasarruf yapmış oluyorlar, hem de sağlıklarını ve formlarını koruyorlar.

4)Latte ya da sütlü kahve yerine sade kahve tüketiyorlar
Fransız kadınları, bizim aksimize genellikle şekersiz ve sütsüz, sade kahve tüketiyorlar. Starbucks’tan alacağınız 1 küçük boy latte’de ortalama 200 kalori bulunmaktadır. Oysa sade ve sütsüz kahvede sıfır kalori bulunuyor. Üstelik kahvedeki kafein metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını da arttırıyor.

5)Asansörü olmayan eski tarz apartmanlarda yaşıyorlar
Orta hızda merdiven çıkarken 1 dakikada 9 kalori yaktığınızı biliyor muydunuz? Eğer siz de asansör yerine merdiven kullanırsanız sadece 10 dakikada 90 kalori yakmış olacaksınız!

6)Günde 3 öğün tüketiyorlar
Birçok diyetisyen ve diyet programı günde en az 6 öğün yememizi öneriyor. Ancak biz, 6 öğün tüketirken ara öğünlerde miktarı fazlaca kaçırabiliyoruz. Bu nedenle kilo vermek isterken tam tersine kilo alabiliyoruz. Fakat Fransız kadınları 6 öğün yerine günde 3 öğün tüketiyorlar ve tabii ki ölçülü besleniyorlar.

7)Köpekleri çok seviyorlar
Eğer bir köpeğiniz varsa, onu günde en az 1 saat dışarı çıkararak gezdirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Fransa’da köpekseverler oldukça fazladır.  Fransızlar bu sevimli dostlarını gezdirmek ve ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak için, her gün mutlaka 1 saat yürüyüş yapıyorlar. Bu sayede farkında olmadan egzersiz yapmış ve kalori yakmış oluyorlar.

8)Her gün alışveriş yapıyorlar
Yapılan bir araştırmada kadınların haftada ortalama 2,5 saat mağazaları gezdiği, ortalama 5 kilometre yürüdüğü ve ellerindeki ağır poşetleri taşırken de yaklaşık 385 kalori yaktıkları tespit edilmiştir.

9)Farklı çeşitlilikte besin tüketiyorlar
Bir Fransız kadını öğle yemeği için asla bir sandwich ile yetinmez. Öğünleri her zaman zengin ve çeşitlidir. Uzmanlar da sağlıklı beslenmemiz için haftada en azından 30 farklı çeşit besin tüketmemiz gerektiğini söylüyorlar.

10)Peynir tüketiyorlar
Fransız kadınlar öğünlerinin bir çoğunda peynir tüketiyorlar. Bir küçük parça peynir tüketmek bile "kolesistokinin” adlı hormonun salgılanmasına yol açıyor. Bahsedilen hormon ise beyni tokluk hissi sinyali vermesi için uyarıyor.

11)Sadece masada yemek yiyiyorlar
TV başında atıştırmanın kilo almada ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Fransız kadınlar sadece masa başında, besinleri iyice çiğneyerek ve yavaş yavaş yemek yiyiyorlar. Bu sayede hem daha çabuk doyuyor hem de sağlıklı beslenmiş oluyorlar.

12)Kek ve çikolataya yasak koymuyorlar
Hepimiz biliriz ki yasakların insanı cezp edici tuhaf bir tarafı vardır. Örneğin diyet yapıyorsak ve çikolatayı tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini düşünüyorsak, daha fazla çikolata yemek istiyoruz. Fakat Fransız kadınları bunu yapmıyor! Kendilerine yasaklar koymak yerine bir küçük parça çikolatayı ağızlarında yavaş yavaş eriterek yiyiyorlar. Bu sayede hem kendilerine yasak koymadıkları için yeme istekleri artmıyor, hem mutlu oluyorlar, hem de kilolarını korumayı başarıyorlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye