Gebelik Bulantılarında Zencefil ve B6 Vitamini Eşit Oranda Etkili

Zencefilin, gebelerde görülen sabah bulantılarını azaltmak için etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Gebelik Bulantılarında Zencefil ve B6 Vitamini Eşit Oranda Etkili

2005 yılında yapılan bazı klinik araştırmalarda zencefilin, gebelerde görülen sabah bulantılarını azaltmak için en az B6 vitamini kadar etkili olduğu ve fetüse hiçbir zarar vermediği ortaya çıkmıştır.

Universita Degli Studi di Napoli Federico II Üniversitesi’nin Deneysel Farmakoloji Bölümü’nde görevli Dr. Francesca Borelli ve ekip arkadaşları, gebeliklerinde mide bulantısı ve kusma problemi yaşayan 675 hamile kadın üzerinde 6 adet çift kör deneysel çalışma yapmışlardır. Yapılan 6 deneysel çalışmanın 4’ünde zencefil kullanan gebelerdeki bulantıların, zencefil kullanmayanlara kıyasla azaldığı tespit edilmiştir. Hatta zencefilin, gebelik bulantılarının en şiddetli hali olarak bilinen "hyperemesis gravidarum”a bile etkili olduğu görülmüştür.

Yapılan 6 çalışmadan 2’sinde ise katılımcılar iki gruba ayrılmış ve bir gruba 3 hafta boyunca günde üç kez 350 mg zencefil içeren bir kapsül, diğer gruba ise 3 hafta boyunca günde üç kez 25 mg B6 vitamini verilmiştir. Çalışmaların sonucunda hem B6 vitamininin hem de zencefilin, araştırmaya katılan gebelerin yarısından biraz daha fazlasında etkili olarak mide bulantılarını azalttığı tespit edilmiştir. Çalışmalar sonunda B6 vitamini ve zencefilin, aynı zamanda birbirine eşit oranda etkili olduğu görülmüştür.

Zencefilin fetüse hiçbir zararı olmadığı gibi gebeler üzerinde de ciddi bir yan etki görülmemiştir. Ancak zencefil kullanan bazı gebeler baş ağrısı, ishal ve yorgunluk gibi bazı durumlar yaşadıklarını rapor etmişlerdir.

Araştırmacılar, yapılan çalışmalar sayesinde önemli veriler elde edildiğini, fakat zencefilin gebe kadınlar üzerindeki etkisini ve güvenliğini araştıran daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmişlerdir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye