Karaciğer Detoksu İçin 10 İpucu

Bu 10 ipucuyla karaciğerinizi arındırmak ve sağlıklı kalmasını sağlamak elinizde.

Karaciğer Detoksu İçin 10 İpucu

Bu 10 ipucuyla karaciğerinizi arındırmak ve sağlıklı kalmasını sağlamak elinizde.

Peygamber Dikeni (St. Mary’s Thistle)
Bu bitki vücudu korur ve vücuda hizmet eder. Karaciğer hücrelerini alkol ve karbon tetraklorür gibi maddelerin zararlarından korur. Ayrıca hasar görmüş karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardım eder.

Limon Suyu
Sabahları sıcak suyun içine yarım limonun suyunu sıkıp içmek karaciğeri uyandırmak için mükemmel bir yöntemdir. Limonun ekşi tadı sindirim sistemi ve karaciğerle alakalı sinirleri ve hormonları uyarır. Bağırsaklarının ağır işleyişinden şikayetçi olanlar için de mükemmel bir yöntemdir.

Brüksel Lahanası
Lahana, brokoli ve Brüksel lahanasını içeren Brassica ailesi sebzelerinde glukozinolatlar bulunur. Glukozinolatlar sülfür içeren bileşiklerdir. Karaciğeri hasardan korurlar, toksinleri ve aşırı hormonları süzme yeteneğini iyileştirirler.

Zerdeçal
Köriye sarı rengini veren bu baharatın etkileyici enflamatuar karşıtı özellikleri vardır. Tüm vücuda faydalı bu etkiler karaciğer için de geçerlidir. Karaciğer virüsü veya enfeksiyonu durumunda çok faydalıdır.

Çiçek Elması (Crab Apple)
Bach çiçeklerinden Çiçek Elması, fiziksel görünüşünden utanan veya kendini toksik hisseden kişiler içindir. Bach çiçekleri genellikle duygusal sebepler için önerilse de çiçek elması detoks amacıyla kullanmak için gayet uygundur.

Su
Su ve bitkisel çay gibi sıvılardan yeterli miktarda tüketmek karaciğere besin maddelerinin akışını ve karaciğerden atık maddelerin atılışını iyileştirir. Yeterince sıvı almamak ise safra kesesi taşı riskini artırır, çünkü safra, safra kesesinde fazla yoğun olmaya başlar.

Çinko
Çinko vücuttaki birçok enzim reaksiyonunda önemli görev yapar. Çinko özellikle karaciğer enzimi olan alkol dehidrojenaz için gereklidir. Bu enzimle alkol daha az zehirli maddelere parçalanır. Alkol alıyorsanız çinkoya ihtiyacınız vardır.

Karahindiba Kökü
Karahindiba bitkisinin karaciğere faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Karahindiba kökü kahvesi koyu ve buruk tattadır. Karaciğer sağlığını geliştirmek istiyorsanız kahveye mükemmel bir alternatiftir.

Metiyonin
Esansiyel bir amino asit olan metiyonin karaciğerin gerçekleştirdiği birkaç detoks süreci için çok önemlidir. Ayrıca glutatyon adlı bir bileşiğin parçasıdır. Antioksidan özellikli bu bileşik karaciğeri ve diğer hücreleri hasardan korur.

Herbal Bitters
Herbal Bitters, Swedish Bitters adıyla da bilinen bitkisel bir toniktir. Buruk tatlı ilaçlar herbalistler tarafından tavsiye edilir çünkü buruk tat sindirim süreçlerini canlandırır. Bunlar arasında karaciğerin safra üretimi de vardır. Safra hem bir sindirim sıvısı hem de bir atık üründür. Karaciğer tarafından üretilir ve bağırsaklardan atılır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye