Geç Boşalma Gerçek Bir Problem Mi?

Cinsel ilişki sırasında orgazm olamamak bazı erkeklerin yaşadığı bir sorundur

Geç Boşalma Gerçek Bir Problem Mi?

Erkeklerde yaygın olarak görülen cinsel problem, erken boşalmadır (prematüre ejakülasyon). Fakat tersi olan geç boşalma problemini yaşayanlar da vardır. Bu durumda bir erkek, yeterince cinsel isteği olmasına ve uyarılmasına rağmen ejakülasyon konusunda problem yaşar. Hiç orgazm olamayabilir veya daha az şiddetli vakalarda sadece yarım saat ila 45 dakika gibi çok uzun cinsel ilişki sonrasında boşalabilir. 

Mastürbasyon sırasında boşalırken aynı sıkıntı yaşanmayabilir. Cinsel ilişki sırasında bu durum zaman zaman, geçici olarak görülüyorsa endişe etmeye gerek yoktur çünkü normaldir. Fakat gitgide daha sık yaşanıyorsa veya kronik bir durum olmuşsa tıbbi olarak ele alınması gerekebilir. 

Her Şey Zihinde Mi?
Duruma sebep olan veya durumu etkileyen psikolojik, çevresel ya da ilişkilerle ilgili mevzular olabilir. Endişe, stres, kavgalar, dikkat dağıtan çevresel unsurlar, rahatsız edici durumlar, uyku eksikliği gibi faktörlerin tümü geç boşalmayı tetikleyebilir veya artırabilir.

Tıbbi sebepler fiziksel de olabilir. Nörolojik, ürolojik, hormonal veya kalp damar sağlığıyla problemler orgazm olabilmeyi etkileyebilir. Bazı ilaçların, özellikle de antidepresanlar ve tansiyon ilaçlarının, yan etkileri arasında geç boşalma bulunmaktadır. Aşırı alkol tüketimi, keyif verici veya yasadışı madde kullanımı da benzer bir etki yapabilir. Geç boşalma ilişkide problemlere neden olabilir, karşılıklı cinsel tatminsizliğe yol açabilir. Aynı zamanda ciltte tahrişe ve asabiyete yol açabileceği de barizdir.

Çözüm Nedir?
Problemin çözümü ana sebeplerin ortadan kaldırılmasında yatar. Bir üroloğa, veya bir endokrinolog, nörolog veya kardiyoloğa görünmek, altta yatan sebepler fizikselse faydalı olacaktır. Fakat problem psikolojikse veya ilişkiden kaynaklanıyorsa, bir terapist veya ilişki danışmanı yardımcı olabilir. Öncelikle bir sorununuz olduğunu kabul etmekten utanmamanız gerekir. 

Geç boşalma sorunu yaşayan bazı erkekler, orgazm taklidi yapmakta ve gizlenen bu durum yüzünden bazı çiftler kısırlık tedavisi alacak aşamaya gelmektedir. Geç boşalma problemi yaşamakta utanılacak bir şey yoktur ve bu konuda bir şey yapmamak, çözüme de ulaşılamayacağı anlamına gelir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye