Cinsel İsteğin Önündeki 4 Engel

Kadınların cinsel ilişkileri geri plana atmasının çeşitli sebepleri olabilir

Cinsel İsteğin Önündeki 4 Engel

Melbourne’da La Trobe Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma Avustralya’daki kadınların %27’sinin seksten zevk almadığını ortaya çıkardı. Araştırmaya katılan kadınların yarısından çoğu sevişmeye ilgi duymadığını belirtirken seksin öncelikler arasından çıkmasının en büyük sebepleri olarak vücudun görünümüne duyulan güvensizlik, fiziksel olarak rahatsız olmak ve tatminsizlik gösterildi.

Amerika’da ise kadınların cinsel isteği halen mevcut olmakla beraber zaman azlığı ve stres istediklerinden daha az cinsel ilişkiye girmelerine sebep oluyor. Geçtiğimiz sene yayınlanan ve 18 yaş ve üstünde 1000 kadınla görüşülen yıllık WomanTALK araştırması,  kadınların %41’inin cinsel hayatlarından memnun olduğunu gösterdi.

Kadınların neden istediklerinden daha az cinsel ilişkide bulunduğunun ana sebepleri ve cinsel ateşi tekrar yakmanın yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1- Çok Yorgunsunuz
Kadınların üçte biri seks hakkında düşünmek için bile çok yorgun olduğunu belirtiyor. Uyku eksikliği kolaylıkla düşük cinsel isteğe sebep olabiliyor. Yeterli uyku alınmadığında hayati fonksiyonlar yine de devam ediyor ve günlük işler yürütülebiliyor. Fakat cinsel istek gibi hayati olmayan fonksiyonlar fark edilmeden azalabiliyor. Bunu engellemek için bir uyku düzenine sadık kalmak ve gün içinde fırsat bulunursa biraz kestirmek öneriliyor. Uykusuzluğa sebep olan şeyi araştırıp onu düzeltmek de önemli bir adım. 

2- Çok Streslisiniz
Stres libidoya önemli bir engeldir. WomanTALK araştırmasına katılan kadınların %23’ü stresli olduklarında seksin akıllarından geçen en son şey olduğunu söylüyorlar. Üstelik de yatakta geçirilecek güzel bir vakit stresin çözümü olabilecekken. Sevişme sırasında salgılanan endorfinler ve fiziksel yakınlık stres seviyesini düşürmede önemli derece etkili olabilir. 

Avustralya’da yapılan bir araştırma katılımcıların üçte birinin seksin stresi azaltmak için iyi bir yöntem olduğunu düşündüğünü ve bunun en büyük savunucusunun 35 yaşındaki kadınlar olduğunu gösterdi. Zaman bulunamıyorsa ilişkinin kısa sürdürülmesi bile hiç yapılmamasından daha etkili oluyor. 

3- Cinsel İsteğiniz Yok
Cinsel isteğin olmayışı kadınların önemli bir kısmını etkileyen büyük bir sorun. Amerikalı psikiyatrist Dr. Naomi Greenblatt’e göre bu kadınlar seksi istedikleri için değil zorunluluktan yapıyor. Üstelik sebep çoğu zaman hormonlardan değil yaşam stilinden kaynaklanmakta. Greenblatt’e göre kadınların dikkati kolay dağılıyor. En ufak bir şey bile seks hakkında düşünmelerini durdurabiliyor. Bu tür sebepler izole edilirse ve konsantre olunursa bu problem giderilebilir. Üstelik düzenli olarak seks yapmak cinsel isteği artmaya devam ediyor.

4- Vücudunuza Güvenmiyorsunuz
Vücuduna güvenmemek bir kadın için seksten kaçınmanın en büyük sebeplerinden biridir. Yapılan araştırmalarda erkeklerin %14’ü yatakta vücutlarının görünümü hakkında endişe duyarken bu oran kadınlarda %40’a çıkıyor. 

Bu problemi çözmek için küçük zihinsel adımlar atmak, özgüveni artırmak açısından önemli etkiler yapabilir. Kendiniz hakkında gerçekten sevdiğiniz bir şeyi düşünün, bacaklarınız, saçlarınız veya başka bir şey gibi. Görüntünüzde ufak bir değişiklik yapmak, örneğin uzun zamandır giymediğiniz topuklu ayakkabıları tekrar giymek de etkili olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye