Gözünüzü Korumak İçin Ayurvedik Öneriler

Ayurveda’dan gözlerinizi koruyacak ipuçları

Gözünüzü Korumak İçin Ayurvedik Öneriler

Gözler vücudumuzun en kıymetli kısımlarındandır. İyi bakıma ve farklı enfeksiyonlar ile hastalıklardan korunmak için özel ilgiye ihtiyaç duyarlar. Birkaç faydalı ipucuyla gözle ilgili tehlikelerden kaçınmanız mümkündür.

Sıcağa veya güneş ışığına maruz kaldıktan hemen sonra soğuk su uygulamayın. Yüzü aniden yıkamayın, terin kurumasını ve vücudun normal sıcaklığına gelmesini bekleyin. Sonra yüzünüzü yıkayabilir veya bir banyo hazırlayabilirsiniz.

Çok uzakta olan nesnelere uzun süre boyunca bakmayın. Uzun süre gözlerinizi çalıştırdıktan sonra dinlenmelerine izin verin ve zamanında uyuyun. Gece çok geç yatmak ve güneş doğduktan sonra uyanmak görüşü etkiler. Gözkapakları ağırlaşır, gözler kızarır ve gözlerin doğal güzelliği azalır. 

Gözleri tozdan, dumandan, zehirli gazlardan ve parlak ışıklardan koruyun. Böyle yerlerde uzun süre durmayın. Televizyon ve bilgisayar ekranlarından belirli bir uzaklıkta oturun ve başlarında uzun vakit geçirmeyin. Gözlerde ağrı veya yanma hissi olduğunda birkaç damla gül suyu damlatarak gözleri durulayın. Gül suyunun saf olmasına, yapay olmamasına dikkat edin. Çoğu ticari ürün yapaydır.

Loş ışıkta okumak, yazmak veya herhangi bir iş yapmak görüşü etkiler. Molalar verin ve gözlerinizi kapatın. Avuçlarınızla ışık gelmeyecek şekilde gözlerinizi kapatın ve dinlendirin. Çok baskı uygulamayın.

Başa gelen her türlü darbe, çok yüksek hızda araba kullanmak, gözleri kuvvetli rüzgara maruz bırakmak, uzun günler boyunca ağlamak, idrarı, dışkıyı, hapşırığı, gazı tutmak, öfke, zihinsel stres veya travma, depresyonda olmak, aşırı seks düşkünlüğü veya mevsimlere uygun olmayan bir yaşam tarzı vücudun organlarını etkiler. Gözler çok hassas olduğundan en çabuk onlar etkilenir.

Gözleri Sağlıkla Besleme Önerileri
Koruma önerilerinin yanında bu besleyici adımlar da atılabilir. Fakat koruma önlemlerini anlamadan bunları yapmanın dibi delik bir kovayı doldurmaya benzeyeceği hatırlanmalıdır.

A vitamini gözlerin korunması için çok faydalı ve etkilidir. Kapsüller ve haplar şeklinde satılsa da vücutta doğal olarak üretilmesinin uzun dönem faydaları vardır. Lahana, havuç, kırmızı turp, bezelye, kişniş, soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzeler, taze domates, muz, hurma, portakal gibi meyveler, süt, tereyağı, krema gibi gıdalar bolca A vitamini içerirler. Olgun sarı meyveler ve yeşil sebzeler ayrıca karoten içerirler, bu da vücutta A vitamini üretir ve görüşü iyileştirir. 

Yarım kaşık tereyağı ile pudra şekerini karıştırın. Çeyrek kaşık toz karabiber ekleyip yiyin. Sonrasında 2-3 parça çiğ Hindistan cevizi ve anason tohumu yiyin. 90 gün boyunca aç karnınıza yiyerek görüşünüzü geliştirebilirsiniz.

Haftada bir veya iki kez gözlere ikişer damla gül suyu damlatın. Bir kandilde inek sütünden hazırlanmış ghee (saf yağ) yakın ve alevinde bronz plaka kullanarak bir sürme (kajal) hazırlayın. Sürmeyi yatmadan önce gözlerinize sürün ve nemli bir bezle sabah silin. Bu hem gözlerin güzelliğini artırır hem de sağlıklı olmalarını sağlar.

10 gram Triphala Churna karışımını toprak bir kapta suda bekletin. Ertesi sabah bu suyu bir tülbentle süzün ve suyla gözlerinizi yıkayın. Islak bir bezi gözlerinizin üstünde 5 – 10 dakika tutabilirsiniz.

Çok acılı, kızarmış yiyecekler, ekşi ve sıcak yiyecekler gözlere zararlıdır. Bunları olabildiğince az tüketin.

Sabahları ıslak çimin üstünde yürüyün ve yeşil manzarayı seyredin. Tabanlara saf yağ ile masaj yaparak görüşünüzü iyileştirin. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye