Ayurveda'da Tedavi Yöntemleri

Ayurveda'da pek çok tedavi yöntemi vardır. Bunlardan bazılarına değinelim ve kısaca bilgi verelim.

Ayurveda'da Tedavi Yöntemleri

ABHYANGA :
Himalayalarda yetişen 20 çeşit şifalı bitki özü eklenmiş yağla, çift teknisyen tarafından senkronize olarak yapılan rahatlatıcı ve gevşetici tüm vücut masajı. Streslere karşı direnç sağlar.
[ Süre : 35-45 - 55 dk.]

VISHESH :
Daha fazla basınç uygulanarak çift teknisyen tarafından şifalı bitki özleri eklenmiş yağlarla tüm vücuda yapılan derin masaj. Kas ağrısı ve spazmlarına özellikle yararlıdır.
[ Süre : 35 dk. ]

PIZZI-CHILI [ Kral Masaj] :
Akan ılık yağlarla, çift teknisyen tarafından yapılan son derece dinlendirici ve gevşetici bir masaj. Eski Hindistan' da Krallara uygulanan çok hoş bir masaj türüdür.
[ Süre : 1 Saat 15 dk. ]

GARSHAN :
Ham ipekten eldivenlerle yapılan kuru masaj. Cilt altı yağ dokusunda, dolaşımı canlandırır ve selülite karşı yararlıdır.
[ Süre : 20 dk. ]

UDUARTANA :
Şifalı bitki özleri içeren özel sıvı bir hamurla yapılan cilt güzelliğine ve toksin atmaya yardımcı masaj. Hafif peeling etkisi yapar. 
[ Süre : 45 dk. ]

SHIRODHARA : 
Alına ve başa uygulanan ılık yağ akımı, sinir sistemi, üzerinde rahatlatıcı ve gevşetici bir etki yapar. Gerginliğe, başağrısı ve uykusuzluğa yararlıdır. 
[ Süre : 20 dk. ]

SVEDANA :
Bitki buharıyla bedene uygulanan ısı tedavisi. Terlemeyle beden toksin atarken, baş dışarıda kaldığından sinir sistemi olumsuz etkilenmez. 
[ Süre : 20 dk. ]

NASYA : 
Burun ve sinüslerin toksin ve mukustan temizlenmesi. Sadece nefes yollarını açmakla kalmaz, sinir sistemini de olumlu etkiler. 
[ Süre : 1 saat 20 dk. ]

PANCHA KARMA TADI :
Yukarıdaki yöntemlerin barsak temizleme işlemleri uygulamadan kombine edilmesi. Abhyanga, Svedana, Shirodhara veya Pizzi - Chili gibi.

KALARI MARMA UZHICHILI :
Çok rahatlatıcı ve canlandırıcı, baskılı bir masajdır. Yaşam enerjisi olan prana’yı vücutta bilinçle maddenin geçiş noktaları olan Marma noktalarından akıtarak tüm vücudun zinde, canlı ve güçlü olmasını sağlar.
[ Süre : En az 1 saat 15 dakika ]

TAKRADHARA :
Özel hazırlanmış bir ayranla alına ve başa akım uygulanırken vücuda da ılık yağla masaj yapılması yöntemidir. Baş ağrılarına, uykusuzluğa, kalp hastalıklarına, hazımsızlığa ve cilt döküntülerine çok faydalıdır.
[ Süre : 30 dk. ]

PATRA POTALI :
İçinde bitki özleri içeren özel sıcak keseler yardımıyla ağrılı bölgelere uygulanan özel bir tekniktir. Eklem, kas ağrıları ve spazmlara çok yararlıdır. En az üç uygulama önerilir.
[ Süre : 20-25 dk. ]

KATHI BASTI :
Bel bölgesine uygulanan özel bir yağ banyosudur. Bel rahatsızlıklarında ve belden kaynaklanan sorunlarda çok faydalıdır.
[ Süre : 30 dk. ]

HIRID BASTI :
Kalp bölgesine uygulanan özel hazırlanmış bir yağ banyosudur. Kalp problemlerinde ve duygusal sorunlarda yararlıdır.
[ Süre : 30 dk. ]

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye