Ayurveda'da Yenilenme Yöntemleri

Zamanla bedenin, doku ve organlarında ki hücre bozulması ile, işlevi yavaşlamaya ve gücü azalmaya başlar. Buna da yaşlanma denir.

Ayurveda'da Yenilenme Yöntemleri

Her bir dosha, hücreleri korumakta ayrı bir fonksyona sahiptir.  Kapha dosha, hücrelerin yaşam süresi ve altyapısını, Pitta hazım ve besinini, Vata ise temel yaşamsal fonksyonlarından sorumludur. Dolayısı ile hücreleri yenilemek için her üç doshayı da dengelemek ve beslemek gerekmektedir.

Daha derin bir boyutta ise Prana, Tejas ve Ojas yaşlanmaya karşı çalışır.  Prana dolaşım, oksijenasyon ve solunumdan sorumludur. Agni'yi de besler. Bedenin iç zekâsı Prana ile harekete geçer. Prana'nın yerleşim yeri baştır ve düşünce, hafıza, zekâ ve duygular gibi beyinsel faaliyetlerden sorumludur. Kalbin fizyolojik fonksyonu da Prana tarafından yönetilir. Prana, yaşamsal enerji, kalpten kana karışır ve buradan tüm doku ve organlara oksijen pompalar. Prana, Tejas ve Ojas'ı da idare eden güçtür. Hamilelik sırasında Prana, Fetüs'ün göbek deliğinden içeri girer ve tüm bedenine yayılır. Prana, Vata'ya bağlı bir enerji yapısıdr.

Ojas bedensel dokuların özüdür. Hormon dengesini sağlayan yaşamsal güçtür. Yaşam yeri ise kalptir. Ojas, tüm 5 elementi içinde barındıran oto imün (bağışıklık) sistemi ve zekâdan sorumlu olan yaşamsal gücümüzdür ve Prana'nın yardımı ile hareket eder. Ojas, çekicilik ve güzellik verir. Huzur ,mutlululuk, tatmin ve sabır duyguları, fiziksel dayanıklılık ve güç oluşturur. Ruhsal çalışmalar için gerekli bir özelliktir. Ruhsal çalışmalar Ojas'ı arttırır.  Ojas, Kapha'ya bağlı bir enerji yapısıdır.

Tejas, metabolizma ve enzim sistemini kontrol eden çok ince yapılı bir ateştir. Tejas Agni gibidir. Aşırı artıp dengeden çıktığında Ojas'ı da yakar ve tüketir. Tejas'ın yetersiz olması ise hücre bozulmasına ve kötü huylu hücre oluşmasına sebep olur ve Prana'nın akışını engeller. Vücut yapısına göre beslenmek ve yaşamak bu üç ince enerji biçimini besleyip destekler, dengeler. Bu bakımdan her kişinin kendi yapısını öğrenmesinde çok büyük fayda vardır.

Bunun için www.dogaarinma.com'dan Ayurveda Merkezi'mizi ziyaret ederek Doktor randevusu alıp konsültasyona girin ve kendi yapınızı öğrenin. Ayurvedik Doktorumuz sizi daha beslenme ve yaşam tarzı ile ilgili de bilgilendirip yönlendirecektir. Hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal olarak tam bir dengeye kavuşmak istiyorsanız Ayurveda'nın güvenli, özgün ve çok güçlü Yaşam tarzı ile gelin tanışın. 
Hayatın özüne giden bu muhteşem Doğal Yaşam Yolu, sizi sadece içten besleyecek, güçlendirecek ve zenginleştirecek. Ve bu da dış hayatınıza da direk yansayacak.

Yenilenme Sağlayan Yöntemler:
  • Yoga Asana
  • Pranayama- Nefes egzersizleri
  • Meditasyon ve Dua
  • Masaj
  • Güçlendirici ancak yapınıza uygun Bitkilerin kullanımı
  • Gandharva Veda müzik terapisi
  • Pancha karma
  • Doğa'da vakit geçirmek
  • Doğal beslenmek
  • Sevgi dolu ortamlarda güvendiğiniz insanlarla vakit geçirmek

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye