Hurma Topları

Ayurvedik kurallara göre lezzetli bir tatlı tarifi.

Hurma Topları

Hazırlama Süresi: 45 dakika

Etkisi: Vata ve Pitta’yı azaltır. Kapha’yı artırır. 
Porsiyon: Bu tarifle 24 – 30 hurma topu elde edilir. 

Malzemeler:
1 bardak bütün kurutulmuş, çekirdeği çıkartılmış hurma (Yaklaşık çeyrek kilo)
2 çorba kaşığı su
2 çorba kaşığı esmer şeker şurubu
1 çay kaşığı vanilya
1 çorba kaşığı organik mandalina kabuğu (portakal kabuğu da kullanılabilir)
Çeyrek bardak soyulmuş, doğranmış badem
Çeyrek bardak (veya daha az) hurma şekeri

Tarif:
Hurmaları ince ince doğrayın. Hurmaları, suyu, pirinç şurubunu, vanilyayı ve mandalina kabuğunu bir küçük bir tavada karıştırın. Yaklaşık 10 – 15 dakika boyunca kısık ateşin üstünde, tüm suyu buharlaşıncaya kadar pişirin. Bu aşamada karışım katı bir hal alacaktır. Ne kadar katılaşırsa, hazırlaması o kadar kolaylaşır. Bademleri de katın ve karıştırın. Soğumaya bırakın. 

Soğuduğunda karışımdan 2.5 cm’lik toplar yuvarlayın. Ellerinizi ghee (saf yağ) ile kayganlaştırabilirsiniz ama yine de yapış yapış olacaktır. Topları, hurma şekerinde yuvarlayın. Bu şekilde servis edilecek kadar kuruyacaklardır.
Mükellef bir canlandırıcı / gençleştirici tariftir. Lezzetlidir. Eski Hindistan’da bu tarif afrodizyak olarak görülürdü. 

Genel olarak hurma Vata ve Pitta’yı sakinleştirirken Kapha’yı dengesizleştirir. Taze hurma, kısmen ısıtıcı etkilidir, dolayısıyla Vata için çok iyidir. Kurutulmuş hurma tazesi kadar ısıtıcı değildir; hurma şekeri ise daha soğutucudur, bu sebeple bu ikisi Pitta’lar için faydalıdır. Ayurveda’da hurmalar karaciğeri güçlendirmek için kullanılır ve özellikle alkolizm sorunu olanlara tavsiye edilir. Tüm vücut olarak da düzenleyici bir etkiye sahip olduğu düşünülür, bu sebeple akciğer ve mesane enfeksiyonlarını, soğuk algınlığını ve yüksek ateşi dindirmek için kullanılır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye