Işıltılı, Genç Bir Cilt İçin Kaçınmanız Gerekenler

Işıltılı, genç bir cilt için kolajenlere zarar veren 5 faktörden kaçınmak gerekir.

Işıltılı, Genç Bir Cilt İçin Kaçınmanız Gerekenler

2012 yılında tüketiciler yaşlanma karşıtı losyonlara, kremlere, kozmetik ürünlere 250 milyar dolar harcadılar. Ancak bu ürünlerin çoğunun yaşlanma sürecini geri döndürecek hiçbir etkileri yoktur. Sadece yüzeysel bir düzeyde yaşlanma etkilerini gizlerler. Anti-aging temizleyiciler, nemlendiriciler cildi geçici olarak gerginleştirir ve ince çizgilerin görünümünü azaltırlar ancak temel bir düzeyde cildi geliştirmezler.

Çoğu insanın bilmediği genel cilt sağlığının sağlığı üzerinde dermis denilen alt cilt tabakasının, dıştaki deri tabakasından çok daha etkili olduğudur. Kırışıklık, kuruma gibi dışta görülen sorunlar bile dermisteki kolajen ve kan damarlarının bozulmasıyla ortaya çıkar. Çoğu topikal cilt ürünü sadece dış tabakayı etkiler ve dermise ulaşmazlar. Kolajen içeren topikal ürünler de böyledir. Işıltılı, genç bir cilt için kolajenlere zarar veren 5 faktörden kaçınmak gerekir:

1- Zararlı Işınlar
Güneş ışığı kolajenlere en çok zarar veren faktördür ancak şaşırtıcı olan güneşten koruyucu kremlerin zannedildiği kadar etkili olmamasıdır. Bu kremler mor ötesi ışığa karşı korur ancak güneş ışığının %80’i kızıl ötesi ve görülür spektrumdadır. Kızıl ötesi ve görünür ışık tanecikleri epidermise nüfuz eder ve serbest radikalleri yaratarak kolajene zarar verirler. Kanserojen kimyasallar içermeyen güneşten koruyucu kremleri her zaman kullanın ancak zararlı ışınlara karşı koruyacak kıyafetleri ve güneş gözlüklerini kullanmayı da unutmayın.

Cildinizi kıyafetlerle kapatmanın yanında yaşlanmaya karşı yapabileceğiniz en koruyucu şey cildi koruyan antioksidan içeriği yüksek olan gıdalar yemektir. Lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve biber gibi sarı – turuncu renkli sebzeler lutein ve zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar içerirler.

2- Toksik Maddeler
Toksik kimyasalların oluşturduğu serbest radikaller, özellikle de sigara dumanından gelenler kolajene çok zarar verir. Toksinlerden tamamen kaçınmak mümkün olmasa da dikkatli olmaya çalışın. Her şekilde aktif veya pasif sigara içiciliğinden kaçının, filtrelenmiş su, organik gıdalar tüketin ve doğal temizlik ürünleri kullanın.

3- Şeker ve Nişasta
Nişastalı ve şekerli ürünlerde bulunan glikoz molekülleri kolajenlere tutunarak onlara zarar verirler. Eğer çok karbonhidratlı, işlenmiş gıdaları yemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz cildinizin yaşlanması ve kırışması neredeyse iki katı hızında olacaktır. 

4- Stres
Ülke başkanlarının göreve geçmeden önceki ve sonraki fotoğraflarını hiç incelediniz mi? Kronik duygusal stresin fiziksel hastalık riskinde artışla ilişkili olduğu kanıtlanmıştır ancak stres ayrıca fiziksel yaşlanmanın da hızlanmasına sebep olur. Kronik stres hücre bölünmesini hızlandırır bu da hücrelerin daha hızlı ölmesine yol açar. Eğer kronik stres altındaysanız nefes egzersizlerini, meditasyonu veya sakinleştirici etkisi olduğu bilinen ashwagandha gibi doğal maddeleri deneyin. 

5- Aşırı Alkol Tüketimi
Sınırlı miktarda alkol tüketiminin kalp damar sağlığında faydaları olabilir. Ancak aşırı alkol tüketiminin hızlı yaşlanmayla ilişkili olması hiç de şaşırtıcı değildir. Alkolün kendisi cilt hücrelerini susuz bırakan, kolajen üretiminde önemli olan A vitamini seviyelerini düşüren ve vücudun toksinleri süzme yeteneğini azaltan bir toksik maddedir. Zaman zaman bir bardak şarap için ancak alkol tüketimini makul bir seviyede tutarsanız, cildiniz minnettar olacaktır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye