Kanser Tedavisinde Metabolik Terapiler

Metabolik terapiler beslenme, besin takviyeleri, bitkisel ilaçlar, detoks, bağışıklık sisteminin uyarılması ve enzim terapisinden oluşur.

Metabolik terapileri uygulayan doktorlar kanserin başlangıcında çok sayıda faktör etkili olduğu için tek bir terapinin tedavide yeterli olmayacağını savunurlar. Metabolik terapiler beslenme, besin takviyeleri, bitkisel ilaçlar, detoks, bağışıklık sisteminin uyarılması ve enzim terapisinden oluşur. Bu terapilerin terapötik hedefleri vücudun hayatı devam ettiren işlevlerini tekrar inşa etmek ve canlandırmaktır. Böylece hastalık yok edilebilir.

Kelley’nin Metabolik Terapisi
Kişiye özel beslenme, detoks ve pankreas enzimlerinin kullanımı diş doktoru William Donald Kelley tarafından geliştirilen terapinin temellerini oluşturur. Dr. Kelly bu protokolü kendi metastaz olmuş prostat kanseri için geliştirdi ve 1960’larda hastalığı geri döndürdü. Dr. Kelly programına metabolik ekoloji adını verdi çünkü hastanın tüm hayat tarzının değişmesi gerekiyordu. Kelley "Hastalığa sahip olan kişi tedavi edilmelidir, kişiye sahip olan hastalık değil” demektedir.

Dr. Kelley’nin terapisinin ana noktalarından biri vücudun proteini düzgün metabolize edemeyişinin kanserin sebeplerinden biri olduğudur. Bu başarısızlık proteolitik enzimlerin seviyelerinin istenmeyen düzeyde olmasını sağlar. Dr. Kelley’e göre bağışıklık sistemindense, bu protein sindirici enzimler vücudun tümörlere karşı ilk savunmasıdır. Bundan yola çıkarak kanserin pankreas enzimlerinin eksikliğinden doğduğunu iddia etmiştir. Bu eksiklik protein metabolizmasını bozmakta, sonra da anormal hücreler çoğalmaktadır. Aşırı protein alımının pankreas enzimlerinin eksikliğinde en önemli neden olduğunu belirtmiştir. 

Metabolik detoks terapisinde kahve enemaları, protein alımının sınırlanması, tam tahıllı, meyve sebzeli ve pankreas enzimi destekli (öğünler arasında alınır) bir beslenmenin sürdürülmesi yer alır. Dr. Kelley hastalarına pastörize sütü, yer fıstığını, beyaz unu, şekeri, klorlu suyu ve işlenmiş gıdaları tamamen kesmelerini tavsiye eder. Diyetin %70’inin salata gibi çiğ gıdalardan oluşmasını önerir. Dr. Kelley, sert tümörler için 25 beslenme formülü, yumuşak tümörler için 29 beslenme formülü geliştirmiştir ve hasta bunları 2 yıl boyunca kanserden kurtulana kadar alır. Kelley protokolü Dr. Robert C. Atkins tarafından da desteklenmektedir. 

Dr. Nicholas Gonzalez de Kelley’nin terapisine dayanan bir kanser tedavisi uygulamaktadır. Dr. Gonzalez’in terapisinde Kelley’nin öne sürdüğü 6 konsept yer alır: her birey için uygun bir diyet, yoğun beslenme desteği, fotomorfojen (sakatat ve salgı bezi) desteği, hidroklorik asit gibi sindirim destekleri, proteolitik enzim takviyesi ve detoks.

Ancak Dr. Gonzalez, Kelley’nin çalışmasını körü körüne benimsememiştir. Dr. Kelley’nin hastaları üzerinde 5 sene süren 500 sayfalık bir çalışma yapmış ve protokollerinin geçerli olduğunu görmüştür. Dr. Gonzalez önce Dr. Kelley’nin 25 farklı kansere sahip, hepsine ölümcül olduğu söylenmiş 21-71 yaşları arasındaki 50 hastasına ulaşmıştır. Dr. Gonzalez’in sonuçlarına göre bu grupta hayatta kalmanın ortalama süresi 10 yıldır ve artmaya devam etmektedir. Daha derinlemesine incelemek için Kelley’nin 22 pankreas kanseri hastasına ulaşmıştır. Çünkü bu kanserde modern tıp yöntemleriyle 5 yıl hayatta kalma oranı sıfırdır ve ömür beklentisi 2-3 aydır. Dr. Kelley’e bir kez başvuran ve daha sonra tekrar gelmeyen 10 hasta ortalama 67 güç yaşamıştır. Programını takip eden 7 kişi ortalama 233 gün yaşamıştır. Programı yakından takip eden 5 kişide ise ortalama hayat süresi 9 yıl olmuştur ve bunlardan sadece biri Alzheimer hastalığından ölmüş diğerleri yaşamaya devam etmiştir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye