Kanserde Erken Teşhis Rehberi

Kanser tedavisinin başarılı olmasında erken teşhisin rolü büyüktür.

Kanserde Erken Teşhis Rehberi

Kansere karşı savaşa, kanser gelişmeden başlamak hemen hemen her vakada çok önemlidir. Eğer yeterince erken teşhis edilirse alternatif tıbbın bağışıklığı artırıcı, zehir içermeyen tedavileriyle iyileştirilebilir. Bu tedaviler en çok tümör küçükken, kanser gelişiminin en erken evrelerinde işe yarar. Kanserin varlığına işaret edebilecek belirtiler şunlardır:

1- Göğüslerde veya Testislerde Kitle veya Beze
Erkeklerde ve kadınlarda göğüsleri ve testisleri bizzat muayene etmek göğüs ve testis kanserine karşı en iyi korunmayı sağlar. Göğüsteki bir kitle veya beze ya da testislerdeki herhangi belirgin bir değişiklik erken uyarı işaretleridir. Görüldüklerinde hemen bir tıbbi muayene yaptırılmalıdır.

2- Bir Siğil veya Bende Değişiklik
Siğillerdeki veya benlerdeki değişiklikler cilt kanseri veya skuamöz hücreli kanser belirtisi olabilir. Cilt kanserleri kuru, pul pul bölgeler, bir türlü gitmeyen sivilceler, iltihaplı veya ülserli alanlar şeklinde görülebilir. Büyüyen veya kanayan siğiller ve benler, ayrıca ağızda bir türlü geçmeyen yaralar kontrol edilmelidir.

3- Ciltte veya Boğazda Geçmeyen Yara
İyileşmeyen yaralar cilt kanserinin bir belirtisi olabilir. Sürekli ağrıyan boğaz, ses kısıklığı, boğazda kaybolmayan bir yumru veya yutma zorluğu, yutak, gırtlak veya yemek borusu kanserlerine işaret edebilir. Bu kanserler erken teşhiste kolayca tedavi edilir.

4- Bağırsak veya İdrar Alışkanlıklarında Değişiklik
Devam eden idrar problemleri, kabızlık, kronik ishal, karın ağrıları, rektal veya üriner kanama, çok koyu renkli dışkı göz ardı edilmemeli ve bir profesyonelden görüş alınmalıdır.

5- Sürekli Öksürük veya Kanlı Öksürük
Özellikle de sigara içenlerde kronikleşen öksürük kontrol edilmelidir. Eğer akciğerlere giden hava yollarında kanser varsa, tıkanabilir, tahriş olabilir hatta kanayabilirler. Öksürük bu tıkanma veya tahrişin işareti olabilir. 

6- Sürekli Hazımsızlık veya Yutma Zorluğu 
Yutmada zorluk, sürekli hazımsızlık, baş dönmesi, mide ekşimesi, şişkinlik, iştah kaybı ve karın rahatsızlıkları kolon, mide veya yemek borusu kanserinin belirtileri olabilir. Açıklanamayan kilo kaybı da bir belirteçtir.

7- Olağandışı Vajinal Akıntı veya Kanama
Rahim kanserinin erken evreleri ve rahim ağzı kanserinin sonraki evreleri olağandışı kanama veya vajinal akıntı belirtilerine sebep olur. Bu işaretlere erken dikkat etmek kanseri en tedavi edilebilir evresinde yakalama şansını artırır. Rahim ağzı kanserinde Pap testleri, ileri evreler kanamaya sebep olmadan önce problemi belirleyebilir. 

8- Kronik Yorgunluk
Genel kronik yorgunluk hızla ilerleyen tüm kanser türlerine eşlik eder. Eğer bu işaret ve belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, ilk fırsatta doktorunuzla görüşün. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye