Gırtlak Kanseri - Belirtileri

Erken evresinde ses kısıklığı ile belirti gösteren, gırtlak bölgesinde bir kanser türüdür.

Gırtlak Kanseri

Ses kısıklığı, birçok üst solunum yolu rahatsızlığının semptomudur ama bazen de erken evre gırtlak kanserinin tek semptomu olabilir. Ses kısıklığının sebebi birçok gırtlak kanserinin ses tellerinde veya larinks etrafında tümör olarak başlamasıdır. Gırtlak kanseri erken evrelerinde fark edilir ve tedavi edilirse iyileşme oranı yüksektir. Göz ardı edilir veya fark edilmezse kanser boğazın diğer bölgelerine, başa veya üst solunum yoluna yayılarak tedaviyi zorlaştırabilir. Gırtlak kanseri kadınlardan çok erkekleri etkiler. Sigara içenlerin gırtlak kanserine yakalanma riski yüksektir ama aşırı alkol tüketenler de aynı oranda risk taşır. Gırtlak kanseri 50 yaşın altındaki insanlarda nadiren gerçekleşir.

Gırtlak kanseri erken evrelerinde çoğunlukla hiçbir belirti göstermez. Daha sonraki evrelere ulaştığında en sık karşılaşılan semptomlar şunlardır:
  • Ses kısıklığı
  • Boğaz ağrısı
  • Ağrılı veya güç yutkunma
  • Boyunda şişme
  • Kronik öksürük
  • Balgamda kan
Gırtlak kanserinden şüphelenildiğinde derhal doktora başvurulmalıdır. Durumu teşhis etmek için doktor dolaylı laringoskopi (boğazın bir ayna ile muayenesi) veya doğrudan laringoskopi (anestezi etkisinde boğazın fiberoptik skop ile muayenesi) yapabilir. Etkilenmiş bölgenin biyopsisi de teşhisi doğrulamak için gerekli olabilir.

Kanser küçük, ameliyat edilebilir bir alanla sınırlıysa tek tek tümörler ameliyatla alınabilir. Böyle bir ameliyatı genellikle radyasyon tedavisi takip eder. Kanser yaygınsa veya boğazın ameliyatı mümkün olmayan bir bölgesindeyse kemoterapi veya radyasyon uygulanabilir. Şiddetli vakalarda ses tellerinin ve larinksin alınması gerekir. Ciddi bir ameliyattan sonra konuşmanın yeniden kazanılması için konuşma terapisi veya cerrahi olarak yerleştirilen bir protez gerekli olabilir.
Akupunktur
Akupunkturun gırtlak kanserinin tedavisinde birçok uygulaması vardır. Akupunktur ayrıca ağrıyı hafifletmek ve yutkunmayı iyileştirmek için kullanılır. Çoğunlukla hedeflenen bölgeler arasında ince bağırsak 17, kalın bağırsak 4 ve 11, akciğer 11 tek başına ya da yutak, yemek borusu, gırtlak ve bademciklerle alakalı kulak noktaları ile birlikte hedeflenir.
 
Akupresür
Boğaz ağrısını hafifletmek için basınç uygulanabilen noktalar arasında akciğer 11 (el baş parmağının köşesinde) ve mesane 20 (boynun tepesinde) bulunur. Kanserle alakalı bir öksürüğü dindirmek için akupresür uzmanı akciğer 1, 5, 7 ve 9, konsepsiyon kanalı 22, dalak 6, böbrek 6 veya mide 36 dahil çeşitli vücut noktaları üzerinde odaklanabilir.Sık karşılaşılan bir gırtlak kanseri semptomu olan yutkunma güçlüğüne konsepsiyon kanalı 17 ve yönetici kanal 13’e basınç uygulanarak yardım edilebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye