Keten Tohumunun Faydaları

Bu bitkisel gıda küçük boyutuna çok sayıda fayda sığdırıyor.

Keten Tohumunun Faydaları

Vücut yağını yakan, bolca omega-3 yağ asidi içeren ve zengin bir lif kaynağı olan keten tohumları metabolizmanızı hızlandırır. Keten bitkisinin tohumları bütün veya çekilmiş halde yemek yaparken kullanılabilir veya keten tohumu yağı olarak adıyla bir bitkisel yağ olarak işlenir. Keten tohumu omega-3 yağ asitlerinin en yoğun olduğu bitkisel kaynaklardan biridir. Keten tohumlarında %50 – 60 oranında alfa-linoleik asit formunda omega-3 yağ asidi bulunur. Tohumlar aynı zamanda bolca antioksidan, B vitamini, diyet lifi, lignan adındaki bir fitoestrojen grubu, protein ve potasyum içerir.

Tohumların yüksek lif içeriği kalp için sağlıklıdır. Omega-3 yağ asidi içeriği ise kolesterolün ve tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmaya göre keten tohumu yağı değil keten tohumu toplam ve kötü (LDL) kolesterolü önemli derecede düşürebilmektedir, özellikle de menopoz sonrası dönemindeki kadınlarda. Bir başka araştırma ise keten tohumunun prostat kanseri tümörünün gelişimini yavaşlattığını göstermiştir.

Keten tohumları sağlıklı yeme planınıza katmak için çok faydalı bir gıdadır. Yüksek lif içeriği hem tok tutmakta hem de bağırsak temizliğinde etkili olmaktadır. İçerdiği lignanlar ise bağışıklık sistemini destekler. Keten tohumları kullandığınız bir sıvı karışımın (shake) üstüne içeceğiniz iki bardak su ile bir sonraki öğün için iştahınızı azaltabilirsiniz. Suyu çabuk emen bu lifli tohumlar şişerek bağırsak hareketini de kolaylaştırır. 1 bardak su, 1 bardak buz, 1 muz ve 1 buçuk çorba kaşığı keten tohumunu blenderda karıştırarak sağlıklı bir içecek elde edebilirsiniz. Keten tohumlarını öğütmek için bir kahve değirmeni kullanabilirsiniz. Satın alırken bütün tohumlar alıp, kendiniz öğütmeniz tavsiye edilir, çünkü öğütülmüş tohumlar çabuk oksitlenirler. Fakat tüm faydalarını görebilmek için öğütülmüş olarak tüketmelisiniz.

Keten tohumlarındaki omega-3 yağ asitleri, insan vücudu tarafından balık yağındakiler kadar kolay alınamaz o yüzden ihtiyacımızı gidermek için daha fazla miktarda tüketmek gerekir. Doymamış yağ içerdikleri için buzdolabında hava almaz bir kapta saklanmadıkça çabuk bozulabilirler. Diyete eklerken aşamalı olarak artırılması tavsiye edilir çünkü aşırı alımında müshil etkisi gösterebilir. İrritabl bağırsak sendromu hastaları kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Kan sulandırıcı, kan şekeri düşürücü ilaçlar, topikal steroidler, kolesterol düşürücü ilaçlar ve antienflematuar ilaçlar keten tohumundan etkilenebilir, bu yüzden bu ilaçları kullananların doktora danışmalarında fayda vardır.

Keten tohumları balıktan yeterince omega-3 almayan kişiler için iyi bir kaynaktır. Bütün tohumları satın alın ve öğüterek yemeklerde kullanın. Fırın ürünlerinde bağlayıcı bir madde olarak yumurtanın yerine kullanılabilir. Meyvelerin, sebzelerin, gevreklerin ve yoğurdun üzerine de serpilerek tüketilebilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye