Kalp Dostu Besin Maddeleri

Ciddi kalp sorunlarına karşı koruyucu gıdalar tüketin.

Kalp Dostu Besin Maddeleri

Kalp hastalığı ABD’de ölüm nedenleri arasında birinci sıradadır. Türkiye’de de her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları sonucunda görülmektedir. Kalp hastalıklarının arasında en sık görüleni koroner arter hastalığıdır ve kalbe kan taşıyan damarların daralması veya tıkanması sonucunda görülür. Diğer sık görülen kalp hastalıkları aritmi (kalp atış ritminde düzensizlik), doğuştan kalp kusurları, kalp sağlığını etkileyen diğer durumlar ve enfeksiyonlardır. 

Göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, yorgunluk ve nefes darlığı kalp hastalığı belirtisi olabilir. Özellikle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, ateroskleroz ve şeker hastaları, sigara ve aşırı alkol tüketenler, aşırı kilolu, stresli, egzersiz yapmayan veya zayıf beslenen kişilerin kalp hastalığı geçirme riski yüksektir.

Kalp hastalığını önlemek risk faktörlerinin üstünde çalışmaktan geçer. Kalp hastalığı riskiniz yüksekse doktorunuzla konuşarak atabileceğiniz sağlıklı adımlara karar verin. Sigarayı bırakmak, stresi azaltmak için bir zihin-vücut çalışması yapmak (meditasyon veya yoga gibi) gibi önlemlerin yanında kalp krizine karşı koruyucu olan doğal maddeleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Bu faydalı maddeler şunlardır:

Keten Tohumu
Birçok çalışmayla gösterildiği üzere keten tohumu toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol değerlerini önemli derecede düşürebilir. Menopoz sonrası kadınlar ve yüksek kolesterolü olan kişiler bu gıdadan daha fazla fayda görebilir.

Omega-3 Yağ Asitleri
Araştırmalara göre omega-3 yağ asiti seviyenizi artırmak kolesterolü ve tansiyonu kontrol altında tutmaya, aterosklerozun gelişmesini yavaşlatmaya, kalp krizi, felç ve kalp damar hastalıklarından ölme riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu yağ asidi uskumru, ton balığı, somon gibi balıkları tüketerek veya balık yağı takviyesiyle alınabilir. 

Sarımsak
Ön araştırmalar sarımsağın ateroskleroz gelişimini engelleyebileceği sonucunu verdi. Fakat sarımsağın kolesterol ve tansiyon düşürücü etkileri üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

D Vitamini
2009’da, 3408 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada bilim adamları D vitamini seviyesi yetersiz düzeyde olan kişilerin kalp hastalığından ölme riskinin en iyi D vitamini seviyelerine sahip olanlara göre 3 kat daha fazla olduğunu gördü. Daha önceki araştırmalar da D vitamininin yüksek tansiyon ve enfeksiyon gibi bazı kalp damar hastalığı risk faktörlerine karşı koruyucu olduğunu göstermişti.

Alıç
Öncü araştırmalar ve hayvanlar üstünde yapılan deneylere göre şifalı bir bitki olan alıçın özütü tansiyonu düşürmeye, kan yağı değerlerinin azaltılmasına ve ateroskleroz gelişiminin önüne geçmeye yardımcı olur.
 
Resveratrol
Üzümün kabuğunda bulunan bir antioksidan olan ve takviye şeklinde de alınabilecek resveratrolün insanlarda kalp damar sağlığındaki etkileri hakkında daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır. Fakat fareler üzerinde yapılan 2008 tarihli bir çalışmada düzenli olarak resvaratrol alınmasının kalp sağlığında yaşla birlikte görülen düşüşe karşı koruduğu görülmüştür. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye