Steroid Olmayan Anti-Enflamatuar İlaçlara Doğal Alternatifler

Birçok çalışmada doğal ağrı kesici ve enflamatuar karşıtı maddelerin NSAID’ler ve iboprofen yerine kullanılabileceği gösterilmiştir.

Steroid Olmayan Anti-Enflamatuar İlaçlara Doğal Alternatifler

Enflamasyon ve ağrıya karşı savaşmak için ibuprofen sık tercih edilen bir ilaçtır. Bu steroid olmayan anti eflamatuar ilaç (NSAID) artrit, adet döngüsü belirtileri, baş ağrıları ve çeşitli enflamatuar durumlarda kullanılır. Ancak aynı zamanda anemiyle, DNA hasarıyla, duyma kaybıyla, hipertansiyonla, düşükle ve hatta gribal enfeksiyondan ölümle ilişkilendirilmiştir.

Bu durumda ibuprofen kadar etkili olup yan etki içermeyen doğal alternatifleri kullanmak daha mantıklı olmaktadır. Birçok çalışmada doğal ağrı kesici ve enflamatuar karşıtı maddelerin NSAID’ler ve iboprofen yerine kullanılabileceği gösterilmiştir. Genellikle bir yan etkileri görülmez.

1- Boswellia
Bu anti-enflamatuar, Hindistan’da yetişen Boswellia serrata ağacından elde edilir. Enflamatuar karşıtı özellikleri içindeki boswellic asitten dolayıdır. Bu asitler eklemlere kan akışını artırır ve iltihap yaratan beyaz hücrelerin hasarlı dokuya girmesini engeller. Takviye ve topikal krem olarak satılmaktadır. Ağrı ve enflamasyona karşı tavsiye edilen doz 3-4 hafta boyunca, günlük 450 – 750 mg’dır. Yapılan bir çalışmada bu doz artrit ağrısını %80 oranında kesmiştir. Günde 900 – 1000 mg’a kadar kullanılabilir.

2- Şeytan Pençesi
Bu Güney Afrika bitkisi yüzyıllardır Avrupa’da kullanılmaktadır. Artrit ve kas ağrısı gibi enflamatuar durumlara karşı çok etkilidir. Bazı kanıtlara göre kalça ve dizde osteoartrit ağrısında ağrı kesiciler kadar etkilidir. Şeytan pençesi alan bazı hastalar NSAID kullanımını azaltabilmiş veya tamamen bitirebilmiştir. Bu çalışmanın yapıldığı özel şeytan pençesi kökü tozu formülü (Harpadol, Arkopharma) %2 oranında şeytan pençesi maddesi harpagoside, %3 oranında iridoid glikozid içermektedir.

3- Kapsaisin
Kırmızı biberlerin aktif maddesi olan kapsaisin genellikle sinir, kas, eklem ağrısı için topikal olarak kullanılır. P maddesi denilen ve ağrı sinyallerini beyne taşıyan bir kimyasalı engelleyerek işe yarar. Farklı kuvvetlerde topikal krem ve jel olarak piyasada mevcuttur. Genellikle günde 3 veya 4 kez sürülür. Başta biraz batma ve yanmaya yol açabilir ancak bu kullanımla birlikte azalır.

4- Kedi Pençesi
Uncaria tomentosa veya kedi pençesi Güney Amerika’da yetişir. Enflamasyon ve ağrıya katkıda bulunan prostaglandin hormonunun üretimini engelleyen bir anti enflamatuar madde içerir. Tavsiye edilen günde 1-3 kez 250-1000 mg dozunda alınmasıdır. Çok yüksek dozu ishale yol açabilir.

5- Dimetil Sülfoksit (DMSO) 
DMSO’nun çok kullanımı vardır ancak en çok bilineni ağrı kesici olaraktır. İlk kez 1866’da sentezlenen DMSO sülfür içeren organik bir bileşiktir ve dahili ya da harici olarak kullanılabilir. DMSO bilek burkulması, kas ve eklem ağrısı, hatta çatlamalarda bile kullanılabilir. Eklem ağrısını dindirmekte, etkisini artıran kapsaisinle birlikte kullanılırsa çok faydalı olabilir.

6- Kurkumin
Kurkumin zerdeçalın içinde bulunan bir maddedir ve güçlü bir ağrı kesicidir. Vücutta enflamasyona yol açan proteinleri ve beyne ağrı sinyalleri taşıyan P maddesini engelleyebilir. Çalışmalara göre kurkumin romatoid artritten kaynaklanan kronik ağrıya karşı etkilidir. Günde 3 kere alınan 400 – 600 mg’lık doz ağrı ve enflamasyona karşı faydalı olur.

7- Omega-3 Yağ Asitleri
Omega-3 yağ asitlerinin artritten, diğer enflamatuar eklem hastalıklarından ve enflamatuar bağırsak hastalıklarından muzdarip kişilere faydalı anti-enflamatuar özellikleri vardır. Omega-3’ler ayrıca kardiyovasküler riski azaltır, bu da romatoid artrit hastaları için özellikle önemlidir. Balık yağı şeklinde omega-3 yağ asidinin önerilen dozu günde 1,000 mg’dır. 

8- Ak Söğüt Kabuğu
Bu madde aspirinin öncülüdür. Bu bitkide midede salisik aside dönüşen salisin bulunur. Ak söğüt kabuğu mideyi, yapay ilaç aspirinden çok daha az rahatsız ederken ağrıyı, enflamasyonu ve ateşi düşürür. Bu bitkinin tentüründen günde 1-2 damlalık dolusu alınabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye