Kuru Cilt Bakımı

Kuru cildi koruma, evde uygulanan tedaviler ve daha fazlası...

Kuru Cilt Bakımı

Kuru cilt sorununuz mu var? Tetikte olun! Bu sorunu ihmal ederek daha ciddi bir hal almasına izin vermeyin.Kuru cilt sorununu, birtakım koruyucu önlemler alarak kolayca çözebilirsiniz.Bütün koruyucu önlemler ve evde uygulanan tedavilerle kuruluk sorununun üstesinden kesinlikle gelirsiniz.Cildin, vücudun en büyük organı olduğunu bilmeniz gerekir! Cilt dokusu, dıştan uygulanan tedavilerin yanı sıra tüketilen gıdalardan da etkilenir. Sağlıklı gıdaların tüketilmesi, cildin içten yenilenmesini sağlar. Ayrıca pırıl pırıl bir cilde sahip olmak için mutlaka cilt bakımı yapmak gerekir.

Hayat İksiri
Su, cildi canlı tutmak açısından ciddi bir öneme sahiptir. Ciltte nem tutulması için yeterli miktarda su gerekir. Yeterli miktarda su alınırsa kuru cilt sorunlarının tümü ortadan kalkar.

Sağlıklı beslenin!
Her birey, sağlıklı ve besleyici gıdalar tüketmelidir. Çekici ve formda olmak için değil bütün hastalıklara ve sağlık sorunlarına karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Sadece lezzetli yiyecekler tüketerek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak mümkün değildir.Gıdaların sağlıklı ve besleyici olmasına dikkat edilmelidir. Günlük sebze ve meyve tüketimi vücuda bol su alınmasını sağlar. Çuha çiçeği şurubu ve zeytinyağı cilde yumuşaklık verir.

Sabundan uzak durun!
Sabun her kullanımdan sonra ciltteki nemi alır götürür. Bu nedenle sabun yerine sabun içermeyen, nemlendirici krem içeren hafif yüz yıkama jelleri ve temizleyici kalıplar kullanın. Ayrıca yumuşak ve esnek bir cilde sahip olmak için öğütülmüş yeşil nohudun tozundan yapılan maskeyi sabun yerine kullanabilirsiniz.

Kış mevsiminde çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Çok sıcak su kuru ciltteki doğal yağları azaltabilir. Ilık ya da serin su ve hafif bir sabun kullanın. Banyoda kullanacağınız suyun içine birkaç damla hindistancevizi yağı ekleyin veya cildinizdeki kuruluğu yok etmek için vücudunuza hindistancevizi yağıyla nazik şekilde masaj yapın. Böylece banyo yaparken kaybedilen nem geri kazanılmış olur. Cildinize ekstra esneklik sağlayacak yumuşak bir sabun (bebek sabunu) kullanın.

Kuru cildi kış mevsiminde canlı ve nemli tutmak oldukça zahmetlidir. Fakat kaygılanacak bir şey yok. Kurulukla savaşmak için nemlendirici ve yağlı krem kullanın. Yatmadan önce yüzünüze yağlı krem sürün. Cildinizi kaliteli bir nemlendiriciyle veya yumuşak bir el ve vücut losyonuyla nemlendirin.

Yaşlanma
Bu süreç her canlının tecrübe ettiği doğal bir süreçtir. Yaşlandıkça kuru cilt daha az doğal yağ üretir. Bu nedenle cildin kurumasını önlemek çok önemlidir.Güçlü etkiye sahip sabunlar ve sıcak suyla sık sık banyo yapmak ve kuru hava, cildin daha fazla kurumasına yol açar. Güneşe aşırı derecede maruz kalmaktan kaçının. Güneş kuru cilde büyük ölçüde zarar verir. Evinizin içindeki havayı, özellikle de yatak odanızı nemlendirin, cildinizi kaşımayın. Kaşımak da cilde zarar verir. Bu önerilere tam olarak uyarsanız kuru cilt sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Uzun lafın kısası, sağlıklı beslenin, bol sıvı tüketin ve sağlığınızı koruyun!

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye