Cilt Tipine Göre Yüz Maskesi Nasıl Seçilir

Yüz maskesi, cilt bakımı için çok faydalı olabilir. Ama doğru yüz maskesini seçmek biraz zor bir iştir. Çünkü bazı maskeler, içlerinde bulunan kimyasallar nedeniyle alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Cilt Tipine Göre Yüz Maskesi Nasıl Seçilir

Evdeki malzemelerle hemen bir yüz maskesi yaparak kendinize hızlı ve basit bir güzellik tedavisi uygulayabilirsiniz. Çünkü bu malzemeler doğaldır ve cildinize tam olarak ne uyguladığınızı bilirsiniz.

Evdeki Malzemelerle Doğal Yüz Maskesi
Aşağıda, yüz maskesi hazırlamak için bazı fikirler vardır. Bu maskelerin içinde katkı maddeleri ve koruyucu maddeler de bulunmaz.

Kuru bir cilt için;
50- 60 gram taze avokado,30 gram portakal suyu, bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı pekmez ve 5 damla papatya yağını iyice karıştırın. Bunları elle karıştırmak için büyük bir kap kullanabilirsiniz.

Eğer karışım çok kalınsa,30 gram daha portakal suyu ekleyebilirsiniz. Karışımı parmaklarınızla bütün yüzünüze ve boynunuza sürün ve yüzünüzde 30 dakika ya da daha fazla bekletin.

Maskeyi temizlemek için ılık bir bez kullanmanız daha iyi olur. Çünkü bu, ciltte peeling etkisi yaratır ve temizlemeye yardımcı olur. Artık cildinizin nemlendirilmiş ve sağlıklı olduğunu görebilirsiniz.

Hassas cilt için;
En iyi yüz maskesi ev yapımı bal maskesidir. Az miktarda balı benmaride ısıtın. Balın ılık olması için (sıcak olmamalıdır) elinizle düzenli olarak kontrol edin.

Bal normal bir sıcaklığa geldiğinde, bunu bütün yüzünüze hafifçe sürün. Maskeyi 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü önce ılık, sonra soğuk suyla iyice yıkayın. Bu ev yapımı basit maskeyi uyguladıktan sonra kendinizi gençleşmiş hissedeceksiniz ve yüzünüz sağlıklı görünecek.

Yağlı cilt için;
Yüz maskeleri bir sorun olabilir. Ancak ev yapımı bir yumurta akı maskesi uygulayabilirsiniz. Çünkü bu, yağlı ciltte çok işe yarar. Bir yumurta akını bir kapta iyice karışana kadar çırpın . 6 damla hamamelis ve 6 damla limon suyu ekleyin.

Bu karışımı yüzünüze nazikçe sürün, ama gözlerinize gelmemesine dikkat edin. 15 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Güneşte yanmış hassas cilt için;
Tereyağı maskesini deneyin. Bir çorba kaşığı tuzsuz ve yumuşatılmış terayağı ile püre haline getirilmiş çileği karıştırın. Normal ve kuru cilt için bu karışıma, kevgirden geçirilmiş bir dilim salatalık; yağlı cilt için 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Çok kuru ciltler içinse 1 yumurta sarısı ekleyin.

Daha sonra, bir kapta tereyağını çırpın, cilt türüne uygun malzemeyi ekleyin ve hepsini karıştırın. Bu maskeyi bütün yüzünüze sürün. 10-15 dakika sonra ıslak, ılık bir havluyla yüzünüzü temizleyin. Tereyağı mükemmel bir A vitamini kaynağı olduğu için bu maske güneş yanıklarınız ya da hasar görmüş cildiniz için gerçekten faydalı olacaktır.

Bu yüz maskelerinden birini uygulayarak, cilt tipinizin neye ihtiyacı olduğunu kesinlikle anlayacaksınız.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye