Laparoskopik Cerrahi, İnce Bağırsak Tıkanmaları Riskini Azaltıyor

İnce bağırsak tıkanıklıkları şiddetli ağrı, şişkinlik ve kramplara neden olan ve acilen hastaneye yatış gerektiren medikal bir durumdur.

Laparoskopik Cerrahi, İnce Bağırsak Tıkanmaları  Riskini Azaltıyor

İnce bağırsak tıkanıklıkları, ince ya da kalın bağırsakta meydana gelen bir tıkanıklık nedeniyle şiddetli ağrı, şişkinlik ve kramplara neden olan ve acilen hastaneye yatış gerektiren medikal bir durumdur. İnce bağırsak tıkanıklıklarının en sık görülen nedenlerinden biri karın bölgesinde yapılan açık cerrahi operasyonlarda periton zarının aldığı travmalardan sonra bağırsaklarda ya da karın bölgesindeki dokuların birbirine yapışmasıdır.

Yapılan gözlemsel bir araştırmada, açık cerrahi uygulamalarının, laparoskopik cerrahi uygulamalarına kıyasla çok daha fazla ince bağırsak tıkanıklıklarına sebep olabileceği görülmüştür. Bu gözlemsel inceleme Götenburg’daki Sahlgrenska Akademisi tarafından yapılmıştır.

Sahlgrenska Akademi’de yapılan bu çalışmada, İsviçre’de 2002-2004 yılları arasında yapılan 108.141 cerrahi operasyon ve operasyon sonuçları gözlemlenerek elde edilmiştir.

"Archives of Surgery” adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma sonuçlarına göre 9 tür cerrahi operasyon incelenerek, açık cerrahi yöntemlerinin, laparoskopik yöntemlere kıyasla tam 4 kat daha fazla bağırsak tıkanıklıklarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Sahlgrenska Üniversitesi’nde görevli Eva Angenete, yapılan çalışmayla ilgili şunları söylemektedir: "Daha önceki çalışma sonuçları, laparoskopik cerrahi yöntemlerinin bağırsak tıkanıklıklarını önleme açısından riski azalttığını göstermekle beraber, bizim bu çalışmamız, laparoskopik yöntemlerin açık cerrahi yöntemlerine kıyasla ince bağırsak tıkanıklıkları riskini belirgin oranda azalttığını kesin olarak gösteren bir çalışmadır.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye