Sigara, Barrett Özofagusu Riskini Arttırıyor

Sigara içenlerin Barrett özofagusuna yakalanma riski, içmeyenlere göre yaklaşık iki kat daha yüksek.

Sigara, Barrett Özofagusu Riskini Arttırıyor

American Gastroenterological Association’a ait bilimsel bir dergi olan "Gastroenterology”de yayımlanan bir araştırmaya göre, sigara içenlerin Barrett özofagusuna yakalanma riski, içmeyenlere göre yaklaşık iki kat daha yüksek. 

Kuzey İrlanda’da bulunan Queen’s University Belfast’ta görevli ve araştırmanın baş araştırıcısı olan Helen G. Coleman, araştırmalarının sonucuyla ilgili olarak şunları şöylüyor: "Yaptığımız araştırmalarda ve gözlemlerde, sigaranın kanser riskini arttıran en önemli yaşamsal faktör olduğunu keşfettik. Sanılanın aksine alkol tüketiminin ise Barrett özofagusu hastalarındaki kanser riskini arttırmadığını gördük.”

Yapılan araştırmada, 1993-2005 yılları arasında geniş bir popülasyonda, 3000’den fazla Barett özofagusu hastası incelendi. 2008 yılı Aralık ayında ise incelenen hastalardan 117’sinde özofagus ya da mide bölgesinde kanser oluşumu saptandı. Bu geniş çaplı araştırmada kanser gelişimi görülen Barrett özofagusu hastalarının önceki yaşantıları incelenerek sigara içip içmediklerine bakıldığında, sigara içenlerin kansere yakalanma risklerinin iki kat fazla olduğu görüldü.

Yapılan çalışmada içilen sigara miktarının çok önemli olmadığı görüldü. Az sigara içenlerin de çok sigara içenlerin de kanser risklerinin yüksek olduğu tespit edildi. Bu nedenle sigarayı azaltmanın yeterli olmadığı anlaşıldı.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, Barett özofagusu hastalarının eğer sigara tüketiyorlarsa, bir an önce sigarayı kesmelerinin yapılabilecek en doğru şey olduğunu belirtiyorlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye