Menopoz Belirtilerinin Tedavi Edilmesi

Menopoz birçok belirtileri tetikleyebilir.

Menopoz Belirtilerinin Tedavi Edilmesi

Menopoz birçok belirtileri tetikleyebilir. Bunların bazıları daha çok bilinir (sıcak basmaları gibi), bazıları ise daha az bilinir ve davranış değişikliği gibi görülebilirler (anksiyete ve depresyon gibi). Bir kadın önemli bir kişilik değişikliğinden geçtiğini düşünmeden önce, menopozun tüm semptomları ile tanışık olmalı ve bunları tedavi etmek için bir plan yapmalıdır.

Sıcak Basmaları
Dr. Fredi Kronenberg’e göre ,"sıcak basmaları sübjektif olarak nükseden, geçici kızarma süreçleri, çoğunlukla çarpıntı, kaygı duygusu ve bazen titreme eşliğinde belirtilerdir.  Gece sıcak basması (gece terlemesi) fizyolojisinin, gün içerisindeki sıcak basmalardan farklı olduğuna dair bir kanıt mevcut değildir.” Dr. Lark’a göre, Amerika’daki kadınların %85’i sıcak basma belirtileri göstermekte ve %40’ı tıbbı yardım gerektirecek kadar önemli semptomlara sahip. 

Fitoöstrojeni yüksek gıdaların (vücudun kullanılabilir östrojene dönüştürebildiği kimyasal bileşenler) sıcak basma sıklığını azalttığı düşünülmektedir. Japon kadınlar, Amerikalı kadınlara göre daha az sıcak basması belirtileri göstermekte ve araştırmacılar bunu, doğal fitoöstrejen oranı yüksek olan soya fasulyesi gıdalarından oluşan geleneksel Japon diyeti ile bağdaştırdılar.  Dr. Lark kafein ve alkolden kaçınmak gerektiğini ve beslenme takviyesi olarak E vitamini ve bioflavonoidlerin alınması gerektiğini vurguladı. Sıcak basmaları için faydalı bitkiler arasında dong quai, ginseng, gotu kola ve sıcak basmalarına eşlik eden çarpıntı için aslan kulağı bulunur.

Ayurveda, pitta dengesizliğinin tedavisini tavsiye eder.vGeleneksel Çin Tıbbı dong quai ve ginseng kullanıyor olabilir fakat Honora Wolfe'a göre, her bir hastanın tanıya dayalı olarak sadece bir doktorun verebileceği belirli bir reçeteye ihtiyacı vardır.

Dr. Jacobs’a göre homeopati sepia, lachesis ve pulsatilla formüllerini kullanır fakat sıcak basmaları kronikleşirse, profesyonel biri tarafından yazılan belirli bir reçete alınmalıdır.  

"Östrojenin sıcak basması tedavisinde çok etkili olduğu tespit edilmiştir, fakat östrojen replasman terapisinin olası yan etkileri göz önüne alındığında, E vitamini, iyi bir besleme, egzersiz ve basit azim ile alternatif tedavileri denemek akıllıca olur”, diyor Dr.Lee. "Östrojen seçilirse, terapötik plana doğal progesteronları da eklemek önemlidir.”

Vajinal Kuruluk
Dr. Lark vajinal kuruluk için düşük doz östrojen kremi önerir fakat bunu, ağızdan alınan veya vajinal dokuya doğrudan uygulanan E vitamini ile desteklemek gerektiğini söylüyor. Dr. Lee’ye göre doğal progesteron kullanımı tek başına vajinal zayıflığı tedavi etmek için yeterlidir. David Hoffmann vajinal kuruluk için aynısefa çiçeklerini öneriyor. Ayrıca, bu özel amaç için satılan yeni kayganlaştırıcı jeller de var. 

Anksiyete
David Hoffmann’ın görüşüne göre, takke çiçeği menopoz ile ilişkili anksiyeteyi azaltır. Yarım çay kaşığı hayıt alınmasını tavsiye ediyor. Çarkıfelek çiçeği ve kediotu kökü gibi bitkiler sakinleştirici özelliklerinden dolayı Dr. Lark tarafından çoğunlukla reçete edilen bitkilerdir. Papatya, kedi nanesi ve nane çayı önerdiği diğer bitkisel desteklerdir.

Depresyon
Menopozal depresyon ve beraberinde eşlik eden yorgunluk için, yulaf samanı (Avena sativa), zencefil, kırmızıbiber, karahindiba kökü, peygamber dikeni ve sibirya ginsengi gibi uyarıcı bitkiler, içerdikleri yüksek düzeydeki temel besinlerden dolayı, zindeliği arttırır, diyor Dr. Lark. Sarı kantoron da oluşabilecek bir depresyonu azaltabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye