Mesane Enfeksiyonu - Alternatif Tedavi

Mesane enfeksiyonu idrar kesesinin (mesane) iltihaplanmasıdır.

Mesane Enfeksiyonu

Mesane enfeksiyonu idrar kesesinin (mesane) iltihaplanmasıdır.

Diyet
Mesane enfeksiyonlarını kontrol altına almaya ve önlemeye yardımcı olabilecek beslenme değişiklikleri şunlardır:
 • Bakterin yıkanmasına yardımcı olmak için günlük 8-12 bardak su içmek (fakat bu, idrarda antibakteriyel faktörlerin seyrelmesine de neden olabilir).
 • Alkali gıdaları (süt ürünleri, soda ve turunçgiller) sınırlayarak idrarı asidik hale getirmek.
 • Tahıl, sebze ve asidik içecekler açısından zengin bir diyet.
 • Mesaneyi tahriş edecek gıdaları diyetten çıkarmak (kahve, siyah çay, alkol ve çikolata).
 • Yüksek şekerli gıdaları beslenmeden çıkarmak (tatlı sebzeler, meyveler, şeker ve bal). 
 • İdrarı asitleştirmek ve hippurik asit sağlamak için şekersiz kırmızı ayı üzümü suyu içmek. Kırmızı ayı üzümü suyu yerine kapsülleri de kullanılabilir (Kırmızı ayı üzümü Kuzey Amerika kökenli bir yemiştir, kızılcık ya da yabanmersini ile karıştırılmamalıdır.)
 • Enfeksiyon önleyici özellikleri için her gün en az bir diş sarımsak tüketmek (ya da günlük 1200 mg sarımsak tableti almak). 
Bitkisel İlaçlar ve Çin Tıbbı
Mesane enfeksiyonu tedavisinde antibakteriyel, antioksidan, teskin edici, doku büzücü, antiviral, antispazmodik ve/veya diüretik özellikleri sahip bitkiler yararlıdır. Bitki tentürleri, çaylardan çok daha hızlı bir etkiye sahiptir. Faydalı bitkiler arasında ayı üzümü (Arctostaphylos uva-ursi), Buchu (Barosma betulina), mısır püskülü (Zea mays), tarçın, çedar, pipsissewa (Chimaphilia), Oregon üzümü kökü (Berberis aquifolia), altınmühür (Hydrastis canadensis), hatmi kökü (Althea officinalis), Kava ve betula yer alır. Mesane enfeksiyonu için tentür tarifinin içeriği aşağıdaki gibidir:
 • 2 x mısır püskülü
 • 2 x ayı üzümü
 • 1 x Viburnum prunifolium
 • 1 x Valeriana officinalis
Hasta, günde üç kez 5 ml tentür almalıdır. Archillea millefolium infüzyonu da sık sık içilmelidir. Hasta günde iki kez 1.5 gr ila 3 gr Çin patentli Qing Lin Wan (Yeşil Unicorn Hapı) ilacını alabilir.

Takviyeler 
Antioksidan A, C ve E vitaminleri mesane enfeksiyonu tedavisinde faydalı olabilir. Hasta günlük olarak, 400–600 IU E vitamini ve 300 mg B6 vitamini almalıdır. Askorbik asit mesane için tahriş edicidir bu yüzden C vitamini kalsiyum askorbat formunda alınmalıdır; günlük doz ortalama 6000 mg ila 20.000 mg’dır. Magnezyum, böbrek hastalığı tedavisinde yararlı olabilir. Çinko ise bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. 

Mesane enfeksiyonu tedavisinde homeopatik tıp da etkili olabilir. Hastanın belirtilerine dayanarak doğru ilacın seçilmesi, homeopatik tedavinin başarısının da anahtardır. Mesane enfeksiyonu için homeopatik ilaçlar arasında kunduzböceği (Cantharis), saparna, stavesacre (Staphysagria) ve Oregon üzümü (Berberis aquifolium) yer alır. Doğru homeopatik tedavi 12 saat içinde etki gösterir. 

Akut ve kronik mesane enfeksiyonu vakalarının tedavisinde akupunktur da yararlı olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye