Nada Yoga

Dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanan birçok yoga tarzı vardır. Bunlardan en kendine özgü yoga tarzlarından biri de Nada Yoga’dır. Nada Yoga’ya ayrıca ses yogası da denir.

Nada Yoga

Nada Yoga iki tür sesi kabul eder. Bunlar dışsal ses ve içsel sestir. Dışsal sesler sizin dışınızdaki elementlerin ve kuvvetlerin hareketleriyle ortaya çıkar. İçsel sesler ise içimizde işittiğimiz şeylerdir. Nada yoga ile sadece dışsal sesleri değil, içinizdeki "kutsal sesleri” de duyabiliriz.

 

Nada Yoga uygulamak çok kolaydır. Bu yoga tipi sese odaklanmış olduğu için, yoga seansları sırasında müzik kullanılır. Birçok müzik türünden biri olabilir bu. Geleneksel olarak yoga bir Hindistan tradisyonu olduğu için seçimler genelde Hindu müzik yönünde olmaktadır. Mistik sesler içeren New age müzik veya doğu etkisiyle yapılmış müzikler olabildiği gibi doğa sesi, kuş sesi vb gibi sesler de kullanılabilir. Nada Yoga için müzik seçiminde sadece iki şart aranır. İlk olarak müzik sakinleştirici ve gevşetici bir müzik olmalıdır. Yani kulak tırmalayıcı sesler kullanılmaz. İkinci olarak müziğin sözsüz olması gerekir. Vokal veya sözler tavsiye edilmez, çünkü müziğin anlamını sınırlar. Nada Yogada sesi veya müziği sadece kendi düşünceleriniz ve duygularınız üzerine meditasyon yapmak için kullanırsınız.

 

Normal bir Nada Yoga uygulamasında bir yogi günde 10 ila 15 dakika arası oturur ve arka planda çalan müziğe odaklanır. İdeal olarak kişi en azından bir süre aynı tip müzik dinlemelidir. Alışkanlık geliştirildikten sonra yogi dış sesleri veya vücudundan gelen sesleri dinlememeyi öğrenir. Nada yoga uygulayan kişilerin ses yoluyla içsel benliklerine ulaşmasını amaçlar. Etkisi sakinleştiricidir ve ayrıca Nada Yoganın kişilerin dinleme yeteneğini geliştirdiği söylenir.

 

Nada Yoga uygulaması için ideal vakit gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar olan süredir. Çünkü bu saatlerde dış sesler çok azalır ve dikkat daha az dağılır. Işıkları söndürmek veya meditasyon sırasında gözleri kapatmak kişinin sesler üzerine odaklanma gücünü de arttırır.

 

Nada yoga uygulaması meditasyon seanslarıyla sınırlı değildir. Küçük, ama önemli hayat tarzı değişiklikleri de fiziksel ve ruhsal uyuma ulaşmaya yardımcı olur. Örneğin bir Nada yogi diyeti besin açısından zengin hafif yiyeceklerle dolu olmalıdır. Yüksek tansiyona neden olabilecek aşırı yemek tüketimi kesinlikle tavsiye edilmez.

 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye