Siddha Yoga

Siddha Yoga Hindistan’da 1970’li yıllarda yaşamış bir guru olan Swami Muktananda’nın başlattığı bir harekettir.

Siddha Yoga

Amerika başta olmak üzere dünyanı çeşitli yerlerine yayılmış olan bu harekette Muktananda’nın mirası halefi Gurumayi Chidvilasananda tarafından sürdürülmektedir.

 

Öğretiler Ve Uygulamalar

 

Siddha Yoga hareketinin esasa aldığı bir çekirdek öğreti bulunmaktadır. Bu öğretinin temel kuralları şunlardır.

Kendini onurlandır, kendine tapın, kendin hakkında düşün, Tanrı senin içinde sen olarak var.

2.      * Birbirinizin içinde Tanrı’yı görün.

3.      * Kalp bütün kutsal yerlerin merkezidir, oraya git ve gez.

 

Bu öğretiler hareket tarafından Baba diye de anılan Swami Muktananda’nın öğretilerine dayanmaktadır.

 

Siddha Yoga’nın en önemli uygulamaları meditasyon, zikir, benliksiz hizmet, dakşina, yani başkalarına vermek ve halvete çekilmekten oluşur. Kişinin uyanıklığı meditasyon sayesinde olur.

 

Meditasyonla birlikte zikir o kişiye kendi özünün tadını verir. Bu ikisinin uygulaması benliksiz hizmeti ve başkalarına vermenin sevincini yaratır. Nihayet halvete çekilmek kişinin o ana kadarki kazanımlarını güçlendirir.

 

Muhalif Fikirler

 

Bu harekete karşı epey bir muhalefet mevcuttur. İlk eleştiri hareketin Siddha Yoga ismini marka olarak kaydetmesine dairdir. Bazı kişilere göre bu ifade hareketin adına dönüşmeden çok önce Sanskritçede kullanılan bir terimdir.

 

Bir de hareketin eski üyelerinden Swami Muktananda’yı cinsel istismarla Gurumayi Chidvillasananda’nın erkek kardeşi Swami Nityananda’yı röntgencilik ve tacizle suçlayanlar var. Hatta hareketin liderleri tarafından istismara uğradığını iddia edenlerin kurduğu bir web sitesi bile var.

 

Siddha Yoga adını duydunuz bir yoga olup hareketle ilgili bu ön bilginin sizi daha öte araştırmalara teşvik edeceğini umuyoruz.

 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye