Osteoporozla İlgili Yeni Bulgular

ABD’de 50 yaşın üstündeki yaklaşık 57 milyon yetişkinin osteoporozdan ve düşük kemik yoğunluğundan etkilenmiş olması Ulusal Osteoporoz Vakfı’nın osteoporoz hakkında bilgilendirmek amaçlı yeni bir kampanya başlatmasına sebep oldu.

Osteoporozla İlgili Yeni Bulgular

NOF, ABD’de 9 milyon yetişkinin osteoporoz hastası, 48 milyondan fazla yetişkinin düşük kemik yoğunluğundan muzdarip olduğunu (T-ölçümlerinin -1.0 ile -2.5 arasında olması), bunun da osteoporoz ve kemik kırığı riskini artırdığını bildiriyor. Bu çalışma NOF’un kalça veya omurgadaki kemik mineral yoğunluğuna (KMY) dayanan kriterlerini kullanarak osteoporozu değerlendirmek açısından bir ilktir. 2005 öncesinde KMY sadece kalçada ölçülüyordu. Omurga KMY’si 2005 – 2008’den bu yana ölçümlere eklendi. Bu sayede osteoporoz ve düşük kemik yoğunluğunun klinik yükü daha iyi değerlendirilebiliyor. 48 milyon yetişkinin osteoporoz riski taşıması sebebiyle koruyucu önlemleri zamanında almak ve hastalığın ya da kırık kemiklerin görülmesini engellemek her zamankinden daha çok önem taşıyor.

Osteoporoz ve düşük kemik yoğunluğunun yaygınlık tahminlerinde bir değişiklik bulunmuyor. Çalışmaya göre 2020’de 10.7 milyon kişi osteoporoz hastası olacak ve 58.2 milyon kişi düşük kemik yoğunluğuna sahip olacak. 2030’da bu rakamların 11.9 milyon osteoporoz hastası ve 64.3 milyon kişide düşük kemik yoğunluğu şeklinde görüleceği düşünülüyor.

Osteoporozun artan sayılarını durdurmak için NOF yeni bir sosyal farkındalık kampanyası başlattı. Çalışma herkesi hastalığın risk faktörlerini öğrenmeye ve daha güçlü kemikler için gereken yaşam stili tercihlerini yapmaya davet ediyor. 

Osteoporoz risk taşıyan çoğu kişi için engellenebilir bir durum. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir diyet, düzenli yapılan kas güçlendirici egzersizler ve ilaçları reçete edildiği şeklinde kullanmak osteoporoz riski taşıyan milyonların kemiklerini güçlendirebilir. Aile sağlığı geçmişi riski çok etkileyebilse de her yıl boyunca görülen kemik kırıkları daha iyi korunma ve tedavi yöntemleri ile engellenebilir.

Çalışmada osteoporoz ve düşük kemik yoğunluğunun ABD’de çok sık görüldüğü, en çok risk altında olan grup beyaz kadınlar olsa da diğer ırklar ve etnik grupların da hastalıktan sıkça etkilendiği doğrulandı. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye