Osteoskleroz - Nedir

Osteoskleroz, kemik yoğunluğunun ve dokusunun aşırı artmasıdır.

Osteoskleroz

Osteoskleroz, kemik yoğunluğunun ve dokusunun aşırı artmasıdır. Bu anormal durumun nedeni kemiğe zarar veren ve kemiğin sıkışmasına yol açan darbeler,  osteoartrit ve osteoma gibi hastalıklar, enflamasyon veya çeşitli metabolizma sorunları olabilir. 

Osteoskleroz teşhisi röntgen ile konulabilir. Etkilenen bölgelerde mineral ve kemik yoğunluğunun aşırı artmasına bağlı olarak, bu bölgeler X ışınlarını emerek yansıtamaz ve bu nedenle daha opak olarak görünürler. 
Genellikle sebebi tam olarak belli değildir ya da kemiğe zarar veren ve kemiğin sıkışmasına yol açan darbeler,  osteoartrit ve osteoma, miyelofibroz (bir kemik iliği hastalığı), sklerosteoz (kemiklerle ilgili genetik bir hastalık), Erdheim-Chester sendromu, prostat kanseri ve hemanjinoma  gibi hastalıklar, enflamasyon veya çeşitli metabolizma sorunları hastalığın sebepleri arasında gösterilebilir
  • Pelvik ağrı,
  • Alt sırt ağrısı,
  • Uyluk bölgesinde ağrı,
  • Omurganın bazı bölgelerinde aşırı kemik yoğunluğu artışı,
  • Pelvisin bazı bölgelerinde aşırı kemik yoğunluğu artışı,
  • Femoral kemik başında aşırı kemik yoğunluğu artışı gibi bazı belirtileri vardır.

Genellikle bir tedavi uygulanmaz. Ancak hastalığın prognozunu (seyrini)  takip etmek için düzenli olarak röntgen çektirilmesi önerilir.
Osteosklerozun bazı belirtileri için alternatif tıp yöntemleri etkili olmaktadır. Hastalığın belirtilerinden olan kulak çınlamasının tedavisi için akupunktur, çinko takviyesi, gingko biloba ve hipnoz kullanılabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye