Pika - Nedir

Pika, sürekli olarak toz toprak ve boya gibi besin değeri olmayan maddeleri yemektir.

Pika

Pika, toz, toprak ve boya gibi yabancı maddeleri yeme alışkanlığıdır. Klinik Çocuk Psikolojisi El Kitabı (Handbook of Clinical Child Psychology) şu an kurumsal nüfus (okul, yurt, otel, çocuk yuvası, huzur evi, hastane, hapishane, kışla ya da orduevlerinde ikamet edenler) arasındaki pika oranını %4–26 olarak tahmin etmektedir. Kurumsal olmayan nüfus arasındaki araştırmalar ise kişisel vaka çalışmalarını ele aldığından, pikanın bu nüfustaki yaygınlık oranlarını tahmin etmek zordur. 

Eğer pikadan şüpheleniliyorsa, yutulan maddeler nedeniyle olası bağırsak tıkanıklıklarının ve zehirlenmelerin saptanması için tıbbi bir değerlendirme yapılması önemlidir. Belirtiler varsa doktor tam bir sağlık geçmişi alarak ve fiziksel muayene gerçekleştirerek yeni bir değerlendirmeye başlar. Doktor kandaki zehirleri ve diğer maddeleri aramak ve bağırsaklar sistemindeki tıkanıklıkları kontrol etmek için röntgen ve kan testleri gibi bazı testler isteyebilir. Aynı zamanda bakteri ya da diğer organizmaların bulaşmış olduğu maddelerin yenilmesinden kaynaklanan enfeksiyonlar için test yapabilir. Kişinin yeme alışkanlıkları da gözden geçirilebilir.

Pika teşhisi koymadan önce doktor, bu tuhaf yeme alışkanlıklarının nedeni olarak zeka geriliği, gelişimsel engeller ya da obsesif kompulsif bozukluk gibi rahatsızlıkları eleyecektir. Pika teşhisi için bu davranış modeli en az bir ay boyunca sürmelidir.
Pika ile ilgili tıbbi komplikasyonlar (kurşun zehirlenmesi gibi) göz önüne alındığında, yeme alışkanlığının tedavisi boyunca yakın tıbbi takip gerekir. Bunun yanı sıra bu kompleks vakaların tedavisinde ideal olan, deneyimli bir ruh sağlığı uzmanı ekibi ile işbirliği yapmaktır. Klinik Çocuk Psikolojisi El Kitabı, şu an pika için en etkin yaklaşımın olumlu pekiştirmenin kullanılması yoluyla hangi gıdaların yenilebilir ve hangilerin yenilemez olduğunun eğitimi ile birlikte genel davranış stratejileri olduğunu belirtmektedir.

Komplikasyonlar
Pika vakalarında pek çok olası komplikasyon vardır:
  • Boya parçaları gibi bazı eşyalar kurşun ya da toksik maddeler içerebilir ve bunları yemek zehirlenmelere yol açarak öğrenme yetersizliği ve beyin hasarı da dahil komplikasyon riskini artırabilir. Bu, pikanın en kaygı verici ve potansiyel olarak en ölümcül yan etkisidir.
  • Gıda olmayan nesneleri yemek sağlıklı gıdaların yenilmesini önleyebilir, bu da beslenme yetersizliğine yol açabilir.
  • Taş gibi sindirilemeyen nesneleri yemek kabızlığa ya da bağırsaklar dahil sindirim sisteminde tıkanmalara neden olabilir. Sert nesneler bağırsak çeperinde yırtılmalara da neden olabilir.
  • Pislik ve diğer nesnelerden gelen bakteri ve parazitler ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bazı enfeksiyonlar böbrek ya da karaciğeri etkileyebilir.
  • Duruma eşlik eden gelişimsel engeller tedaviyi zorlaştırabilir.
Pika genellikle çocuklukta başlar ve tipik olarak sadece birkaç ay sürer. Bununla birlikte bu sorunu yönetmek, gelişimsel açıdan engelli olan çocuklarda çok daha zordur.
Pikayı önlemenin belli bir yolu yoktur. Ancak yeme alışkanlıklarına yakından dikkat etmek ve çocukların ağızlarına aldığı bilinen şeyleri yakın denetim altında tutmak bozukluğun, komplikasyonlar ortaya çıkmadan önce fark edilmesine yardımcı olabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye