Tendinit ve Bursit - Sebepleri

Tendonların ve bursaların tahriş sonucu iltihaplanmasına verilen adlardır.

Tendinit ve Bursit

Tekrarlanan fiziksel hareketlerin tendon ve bursaları tahriş etmesi ve iltihaplanmalarına sebep olmasına tendinit ve bursuit denir.Tıbbi olarak tendinit ve bursit iki farklı durumdur. Fakat aynı vücut kısımlarını etkilerler ve çok benzer şekillerde tedavi edilirler. Her ikisinde de iltihaplanma vardır. Bu, vücudun bir yaraya doğal yanıtıdır. İltihaplanmanın karakteristiği kızarıklık ve şişme görüldüğünde bağışıklık sisteminin iyileşmeye yardımcı olmak için sıkı çalıştığı anlaşılır. Ancak şiddetli veya uzayan iltihaplanma faydadan çok zarar verebilir. Tendinit veya bursit vücudun etkilenmiş kısmında keskin, sürekli, sık sık yakıcı ağrıya sebep olur. 

Tendinit
Tendonlar kasları kemiklere bağlayan lifli, elastik şeritlerdir. Bir tendon yaralandığında kısmen yırtılabilir. Bu da iltihaplanma ve ağrıya sebep olur. Tendonlar güçsüz veya anormal olduğundan değil onları destekleyen kaslar kondisyonsuz olduğundan tendinite yakalanılır. Kaslar iş yükünü kaldıramadığında tendonlar strese girer. Bu durum onları yırtılmaya açık hale getirir ve tendinit oluşur.

Bursit
Tendonlar kemiklerde kayarken bursalar tarafından kayganlaştırılırlar. Bursalar tendonları zarar görmekten korur. Bir vücut kısmı üst üste belirli bir şekilde hareket ettirilirse bursalar bu bölgedeki tendonları sürekli kayganlaştırmak zorunda kalır. Zaman içinde bu, bursaların iltihaplanmasına sebep olabilir. İltihabın yanında ağrı da görülebilir. Eklem geçmişte olduğu kadar rahat hareket ettirilemeyebilir.

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir
Ağrı 2 haftalık evde bakımdan sonra ısrar ediyor veya kötüleşiyorsa, etkilenmiş vücut kısmının rengi solmuş veya şekli bozulmuş gibiyse doktora danışılmalıdır. Doktor muhtemelen kırığı seçenekler arasından çıkarmak için röntgen çekecektir ve daha sonra kısa süreli bir steroit olmayan iltihap karşıtı ilaç tedavisi verecektir. Ayrıca hasta fizik tedavi uzmanına havale edilebilir.

Eklem ağrısına ateş, titreme veya gece terlemeleri eşlik ediyorsa veya ağrı ciltteki bir yarığa yakınsa derhal doktora danışılmalıdır. Hasta enfeksiyon kapmış olabilir.
Tekrarlayan bir bursit veya tendinit episodunu engellemek için öncelikle problemlere sebep olan faaliyet tespit edilmelidir. Daha sonra faaliyeti yapış tarzı değiştirilir. Sıkıntıda olan eklemi aşırı kullanmamak için yardımcı olabilecek bir kişisel antrenöre, fizik tedavi uzmanına veya spor hekimine danışılabilir.

Tendinit ve bursit çoğunlukla egzersizin yoğunluğu birden artırıldığında başlar-  mesela günlük yürüyüş 2 km.den 7 km.ye çıkarıldığında veya yarım saat yerine iki saat tenis oynandığında. Daha yüksek bir faaliyet seviyesine adım adım çıkılmalıdır.

Ev Çareleri
Öncelikle yara dinlenme, buz, kompres ve yükseltme ile tedavi edilir. Bu dört önlem tendinit ve bursit için standart ilk yardım olarak görülür. Daha sonra biraz sıcaklık eklenir. Yaralanmış vücut kısmı dayanılabilir sıcaklıkta suya sokulur, ısıtılmış jel torba kullanılır veya kontrast banyolar yapılır. Kontrast banyo için yaralanmış bölge önce 5 dakika sıcak suya, daha sonra 30 saniye soğuk suya sokulur. Üç veya beş kez tekrarlanır.

Bitkisel Tıp
Söğüt kabuğu çayı içmek tendinit ve bursitin ağrısını dindirebilir. Çayı yapmak için toz haline getirilmiş yaklaşık 2 çay kaşığı kabuk 1 fincan suda 10 dakika kaynatılır. Daha sonra süzülür ve soğumaya bırakılır. Günde iki veya üç fincan dolusu içilir.

Ananasta bulunan bir enzim olan bromelayinin iltihap karşıtı özellikleri vardır. Araştırmalar bromelayinin tendinit ve bursit dahil kas iskelet sistemi yaralanmalarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bromelayin her yemekten önce 450 miligram alınabilir veya bunun yerine bol bol ananas yenilebilir.

Alıç, kolajen adı verilen proteini stabilize eden bileşenler içerir. Bu protein tendonların yapısını takviye eder, böylece tendonlar daha hızlı iyileşirler ve yeniden yaralanmaya daha az meyilli olurlar. Tendinit dinene kadar günde üç defa standart alıç tentüründen 2 çay kaşığı alınabilir. 

Masaj
Ağrı geçtikten sonra yaralanmış vücut kısmına günde iki kez 10 dakika masaj yapılır. Bu, yaralanmış bölgeden kanın akışını arttırır ve iyileşme sürecini destekler.

Aromaterapi 
Bazı esansiyel yağlar tendinit ve bursit dahil kas iskelet sistemi yaralanmalarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. 50 gram kokusuz losyon veya bitkisel yağa 6 damla ölmezçiçek, 4 damla mercan köşk, 4 damla huş, 3 damla papatya, 3 damla lavanta, 3 damla zencefil ve 2 damla ardıç eklenir. Daha sonra losyon veya yağ masajın bir parçası olarak cilde sürülür.

Homeopati
  • Yaralanmış vücut kısmı ağrılıysa ve sızlıyorsa arnika (öküzgözü)
  • Arnika 2 saat içinde işe yaramazsa sülfürik asit
  • Sert ve ağrılı hissediliyorsa ruta graveolens
  • Isı tedavisi ve hareketle daha iyi hissediliyorsa rhus toxicodendron
6., 12. veya 30. potenste, günde dört kez dört tablet olarak alınır. Homeopatik ilaçlar sağlıklı yiyecekler satan yerlerden temin edilebilir.

Çin Tıbbı
Tendinit ve bursiti tedavi etmek için Çinli doktorlar ağrının başlangıcından itibaren buz ve sıcaklık tedavilerini sırayla uygulamayı tavsiye etmektedir. Akasma kökü, kantaron kökü, chaenomeles meyvesi ve kuru zencefil gibi bitkiler önerilir. Ayrıca tarçın çubuğu, nane yağı, kafur ve kırmızı biber gibi kanalları açan ve kanı hareket ettiren bitkiler tavsiye edilmektedir.

Akupunktur tendinit ve bursit için etkili bir tedavidir. Akupunktur seansında hangi noktaların uyarılacağı hangi vücut kısmının yaralandığına bağlıdır. Örneğin tenisçi dirseği varsa akupunktur uzmanı muhtemelen zıt dirseğe iğne batıracak ve etkilenmiş dirseğin üzerinde moksa (misk otu) yakacaktır. Moksibüsyon denen bu işlemin amacı soğuk, rüzgar ve nemin çekilmesi ve kanın hareketlendirilmesidir.

Akupunktur uzmanı bazen soğuk, rüzgar ve nem gibi dış güçleri çekmek için başka iki teknik daha kullanır. Bunlardan biri olan kupa çekmek alkole batırılmış pamuğun küçük kavanozlarda yakılmasını içerir. Ateş söndüğünde uygulamacı kavanozu ağzı aşağıda olarak etkilenmiş bölgeye yerleştirir. Ateş kavanozdaki hava basıncını azaltır bu yüzden kavanoz derinin üzerine konduğunda bir parça deri içine emilir. Diğer yönteme kanatma denir ve yalnız çok az kan akıtan ufak iğnelerle delmeyi içerir. Akupunktur ve moksibüsyon gibi kupa çekmek ve kanatmak da yalnız nitelikli Çin tıbbı doktorları tarafından yapılmalıdır.
Tendinit veya bursitin ağrısını ve iltihabını hafifletmek için asetaminofen yerine aspirin veya ibuprofen alınabilir. Asetaminofen de ağrıyı hafifletebilir ama iltihap karşıtı etkisi yoktur. Aspirin mideye dokunuyorsa midede değil bağırsaklarda çözünen enterik kaplı haplar veya kapsüller tercih edilmelidir.

Özellikle şiddetli bir tendinit veya bursit vakasında doktor iltihaplı bölgeye kortikosteroitler ve bir anestezi maddesi enjekte edebilir. Bu birleşim hızlı rahatlama sağlar ama etkileri geçicidir. Bazı doktorlar kortikosteroitleri birçok defa enjekte etmeye isteklidir ama bazı araştırmalar bu steroitlerin tendonları güçsüzleştirdiğini ve iyileşmeyi yavaşlattığını ileri sürmektedir. Şiddetli bursit için bir başka tedavi seçeneği de şişliği azaltmak için etkilenmiş bursadaki fazla sıvıyı şırıngayla çekmektir.

Nükseden diz, ayak bileği veya ayak problemleri yaşanıyorsa bir ayak hastalıkları uzmanına gidilmelidir. Ortotik denilen kişiye özel yapılan ayakkabı destekleri ile kolayca düzeltilebilecek bir ayak anomalisi olabilir.
Tendinit ve bursiti engellemenin en iyi yolu kondisyonlu olmaktır. Kaslar ne kadar kuvvetliyse tendon veya bursayı yaralama riski de o kadar azdır. Egzersiz programının direnç hareketleri içermesine dikkat edilmelidir. Bir sağlık kulübüne üye olup burada aerobik egzersiz, direnç antrenmanları ile birleştirilebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye