Pişiğe Karşı Ev Tedavileri

Bez bölgesinde görülen bu rahatsızlığı evde tedavi edebilirsiniz.

Pişiğe Karşı Ev Tedavileri

Ciddi bir tıbbi durum olmasa da pişik hem bebeğiniz hem de sizin için oldukça rahatsız edicidir. Pişiği önlemek için bebeğin cildini olabildiğince temiz ve kuru tutmak gerekir. Sık sık bebeğin bezini değiştirmek, mümkün oldukça, kısa süreler için bezsiz gezmesine izin vermek önleyici adımlardır. Zaman zaman pişik belirli markaların bezlerine karşı veya belirli katı yiyecekler tüketildikten sonra gösterilen alerjik reaksiyondan kaynaklanabilir. Bu durumlarda farklı markalar denemek veya doktora danışarak belirli gıdalar yerine alternatiflerini yedirmek sorunun giderilmesine yardımcı olabilir. 

Fakat tüm bunları uygulasanız da inatçı bir pişik vakasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda evde uygulayabileceğiniz tedaviler şunlardır:
  1. 400 IU miktarındaki E vitamini kapsülünü açın ve doğrudan pişik olan bölgeye uygulayın. E vitamini cildin daha çabuk iyileşmesini sağlayacak güçlü antioksidanlar içerir.
  2. Mümkünse bebeğin gün boyu bezsiz gezmesini sağlayın. Bu şekilde pişik daha çabuk iyileşecektir. 
  3. Pul pul veya kuru pişik vakalarında doğal bir yağ uygulayabilirsiniz. Bu E vitamini yağı veya taşıyıcı bir yağla seyreltilmiş organik bir esansiyel yağ olabilir. Yatıştırıcı özelliğiyle bilinen aynısefa yağı tercih edilebilir.
  4. Eğer bebeğiniz tek kullanımlık bezlerden pişik geliştirdiyse, cildin nefes almasına izin veren yün veya pamuklu bir kumaş bez tercih ederek pişiğin durumunu gözleyebilirsiniz. Çoğu kişi kumaş bezlerin cildin daha fazla hava almasına izin vererek daha kuru kalmasını sağladığını düşünür.
  5. 3 çorba kaşığı mısır nişastasını, 1 papatya çayı poşetinin içeriğiyle karıştırın. Mısır nişastası cildi kuru tutar, papatya ise kızarıklığın ve iltihabın azalmasını sağlar. Gün içinde etkilerini görmek için her bez değişiminde kullanın. Eğer pişik mantar yüzünden oluşmuşsa dikkatli olun çünkü mısır nişastası mantarın çoğalması için ideal bir ortam sağlar. 
  6. Eğer pişik Candida mantarı sebebiyle oluştuysa, bebeğin poposunu bir bardak su ve bir çay kaşığı karbonat karışımıyla temizleyin. Bu mantarın yok edilmesine yardımcı olacaktır. 
  7. Sade un kullanın. Bir tavada orta ateşte unu kahverengi olana kadar ısıtın (yanmamasına dikkat edin). Bu tozu bir cam kavanozda saklayın ve bez değişimi veya banyo sonrasında pişikli bölgede kullanın. 
  8. Saf Hindistan cevizi yağını deneyin. Kanayan yaralar ve beyaz uçlar şeklinde görülen ciddi pişik vakalarında vazelin gibi ürünler yerine saf ve doğal Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.
Eğer bebeğinizin pişiği doğal tedavilere cevap vermiyorsa veya ateş gibi belirtilerle beraber görülüyorsa farklı tedaviler için mutlaka doktorunuzla görüşün.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye