Pittalar İçin Yoga

Pitta doshaya sahip kişiler için yoga önerileri

Pittalar İçin Yoga

Kişiyi sakin, karın bölgesinde rahatlamış kılan, aşırı yoğunluğu, rekabeti ve asabiyeti dengelemeye yardımcı yoga çalışmaları Pitta dosha için dengeleyicidir.

Asanayı, incelikli, zarif ve rekabetçi olmayan bir şekilde uygulayın. Her nefes vermede rahatlamaya dikkat edin.

Çok fazla ısı yaratmaktan (özellikle kafa bölgesinde) ve çok terlemekten kaçının. Nefesi göbek deliğinde köklendirmek ve nefes alımını yavaşlatmak bunu başarmayı sağlayan yöntemlerdir.

Uddhiyana Bandha Kriya çalışması Pitta’yı dengelemek için ana hatha yoga çalışmalarından biridir. Bu çalışma temizleyici bir yoga egzersizidir. 

Ay Selamlamalarını (Chandra Namaskar), oturarak ve yatarak yapılan Twist hareketlerini, Tavuskuşu pozunu (Mayurasana) ve bacakların düz olduğu ayaktaki pozları çalışmaya katın. Bu pozlar arasında Açık Bacakla Öne Katlanma (Prasarita Padotonasana), Ağaç (Vrikshasana), Yarım Ay (Ardhachandrasana) bulunur.

İnek Yüzü (Gomukhasana), Cobbler (Baddhakonasana) gibi bacakların içini ve dışını çalıştıran öne eğilmeler Pitta dosha ile ilgili kanalları çalıştırır.

Nefes Egzersizleri
Asana çalışması sırasında nefes vermenin nefes almadan daha uzun sürdüğü, serinletici bir nefes düzeni kullanın. Nefes verirken bilinçli olarak rahatlamayı öne çıkarın. Duruşları, özellikle de Güneşi Selamlamaları yaparken yumuşak ve ritmik nefes kullanmak, Prana’nın ısıyı bütün vücutta eşit olarak olarak yaymasını sağlamak için önemlidir. Ayrıca nefes verdikten sonra nefes almayı geçici olarak durdurmak zihni konsantre etmek için güçlü bir etki gösterir. Bu sayede ateşin saf özü olan Agni istikrarlı olur.

Çalışmadan sonra vücutta veya ciltte aşırı sıcak hissi varsa veya zihinsel / duygusal olarak gergin hissediyorsanız Shitali, Sitakari ve/veya Kaki Mudra çalışmasıyla aşırı Pitta’yı serinletebilirsiniz. Tüm bu nefes egzersizleri ağızdan nefes almayı içerir. Bu yöntemleri bilmiyorsanız bir yoga eğitmeninden yardım almanız tavsiye edilir.

Meditasyon
Meditasyonun çoğu tarzının soğutucu etkisi vardır fakat bu etki soğutucu mudraları, su hayalini ve / veya "ahhh”, "şşş” gibi düzenleyici sesleri kullanarak artırılabilir. Sevgi dolu – nezaket meditasyonu aşırı ısınmış içte tutulan öfke, içerleme veya nefret gibi duygular için dönüştürücü olabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye