Rus Masajı - Nedir

Tedavi edici ve nazik bir masaj yöntemidir.

Rus Masajı

Rus masajı, Sovyetler Birliği zamanında geliştirilen tedavi edici bir spor masajı sistemidir. Stres azaltma ve kas ağrılarının hafifletilmesi gibi faydalar sağlamak için vücudun yumuşak dokularına çeşitli manipülasyonlar uygulanır. 

Rus masajı diğer masaj terapi türlerinden daha az invazif ve daha fazla rahatlatıcı olarak görülür. Dört temel teknik kullanır:
  • Bir germe veya yoğurma hareketi olan petrisaj.
  • Gevşetici sıvazlama olan eflöraj.
  • Bir ovma hareketi olan friksiyon.
  • Çok hızlı ila çok yavaş arasında değişen bir kesintisiz hareket olan vibrasyon.
Tedaviler 15 dakika kadar kısa olabileceği gibi, bir saat kadar uzun da sürebilir. Günlük ya da günaşırı olarak tekrarlanabilir ancak aşağı yukarı bir düzine tedavinin ardından hastanın masaja bağımlı olmamasını garantiye almak için kesilebilir.
Dünya’nın her yerinde, kadim Çin, Hint ve Yunan halkları dahil pek çok kültür çeşitli masaj terapileri geliştirmiştir. İlk savunucularından biri yaygın olarak tıbbın babası olarak bilinen Yunan hekim Hipokrat’tır. Kan ve lenf dolaşımını uyarmak için kuvvetli masaj yöntemi kullanmış olan bir 19. yüzyıl İsveç hekimi, Per Henrik Ling, genellikle modern Avrupa masajının kurucusu olarak görülür. 1860’a kadar Rusya’da masaj üzerine araştırma yapılmamış ya da bilimsel olarak kullanılmamıştır. II. Dünya Savaşı’nın ardından ilaçlar yetersiz kaldığında tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Sovyetler Birliği doğal şifa verme usulleri kullanımının faydalarını araştırmak için fiziatristler –yani fizik tedavi üzerine Ph.D. derecesi olan tıp doktorları– görevlendirmiştir. Kaslardaki atrofiyi tersine çevirmek ve yeni gelişimi uyarmaya yardım etmek için bir petrisaj (yoğurma ve hafif baskı uygulanan bir masaj) türü geliştirmişlerdir. Diğer masaj terapilerinden farklı olarak, Rus masajı, tedavi için temel yönergeler olarak anatomiden ziyade işlev bozukluğu fizyolojisine dayanır.
Uygulayıcıları Rus masajının çok çeşitli kas-iskelet, kardiyovasküler, mide-bağırsak, nörolojik, jinekolojik, iç bozukluklar ve ameliyat sonrası durumlar için faydalı olduğunu söyler. Rusya’da masaj terapistliği tıp uzmanlığı olarak kabul edilir. Masaj terapisi departmanı genellikle Rus hastaneleri ve kliniklerindeki en geniş departmandır çünkü rehabilitasyon için çok önemlidir. Hastalar bunu hem vücudun hem de zihnin "uyanışı" olarak tarif eder. Kan ve lenf akışı dolaşımını artırmak, endorfinlerin üretimini artırmak, fiziksel ve zihinsel stresi kontrol etmek ve hareket aralığını artırmak için kullanılmıştır. Mesaj terapisinden fayda gördüğü söylenen hastalıklar arasında astım, insomnia, artrit, bursit, karpal tünel sendromu, kalça burkulma ve zorlanmaları, rotator manşon incinmeleri, miyofasiyal ağrı, temporomandibular eklem (TMJ) sorunları, baş ağrısı, spastik kolon, kolik, kabızlık ve bağışıklık sistemi işlev bozuklukları yer alır. Nazik, invazif olmayan doğası nedeniyle Rus masajı özellikle yaşlılar için uygun görülür.
Diğer masaj terapisi türleri gibi Rus masajı da kişisel teması içerir. Meslek ahlakına aykırı temas olasılığını azaltmak için uygulayıcıların bilinen bir düzenleyici kuruma bağlı olduğundan emin olmak önemlidir. Masaj yanıklarda, derin ven trombozunda (kan pıhtıları), bulaşıcı hastalık taşınması durumunda veya masajın açıkça uygunsuz olacağı diğer durumlarda kullanılmamalıdır. Kanser hastalarında, masajın hastalığın yayılmasına neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte tümör alanlarına doğrudan baskı uygulamaktan kaçınmak mantıklı olacaktır. Kalp krizinin ardından masajın tavsiye edilebilirliği üzerine tartışmalar vardır.Bazı araştırmalar kalbin nazik masaj ile aşırı derecede zorlanmayacağını ileri sürmüştür ama bu konu hekim ile görüşülmelidir. Masaj toplardamar iltihaplanması durumunda da tavsiye edilmemektedir.
Masaj terapisinden kaynaklanan karşıt etkiler oldukça nadirdir ve genellikle aşırı derecede kuvvetli yöntemlerle veya kontrendike olduğunda kullanılması ile ilişkilidir.
Rus ve diğer masaj terapisi türlerinin faydaları, bir kısmı bizzat masaj eğitimi almış olan sağlık uzmanlarının çoğunluğu tarafından kabul edilir. 1995 yılında yapılan bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri’nde aile hekimlerinin ve primer-bakım doktorlarının %54’ünün hastalarına terapötik masaj önermeye istekli olduğunu ve %34’ünün hastalarını masaj terapistine yönlendirdiğini göstermiştir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye